Marek Pazur - Strona domowa książkowego mola
    Postanowiłem zapisywać co ostatnio przyswoiłem (bo niektóre książki wysłuchałem). Będzie to informacja dla innych jak i ściągawka dla mnie samego. Niejednokrotnie złapałem się na tym, że sam tytuł książki niewiele mi mówi i nie pamiętam czy już ją czytałem i o czym to było. Będę więc zamieszczał też krótki opis fabuły. Być może (a jakże!!) wprowadzę retrospektywny spis przeczytanych książek.
    Poniżej - moje lektury - od "najświeższej":
Od pewnego czasu (od roku już, czyli od stycznia 2015 r.) przestałem dodawać książki do poniższej listy.
Zacząłem korzystać z serwisu "Lubimy czytać". Tam łatwiej i szybciej można dodawać książki do swoich półek (Teraz czytam, Przeczytane, Chcę przeczytać). Powoli przenoszę zawartość poniższej listy do LC. Stan mojego czytania widać w ramce po lewej.


-> w czytaniu... -     Żeglowanie w warunkach sztormowych (Heavy weather sailing, 1980) K. Adlard Coles; przekład: Wacław Petryński
Książka ta zawdzięcza swoją wysoką międzynarodową pozycję kluczowym informacjom opartym na ciężko zdobytym doświadczaniu innych żeglarzy. na stronach tej książki znajduje się ogromna liczba sprawdzonych metod optymalizacji sytuacji przy złej pogodzie, które okazały się skuteczne.
ISBN: 83-215-4405-3; data wydania: 1986; liczba stron: 466; format: 170x250; wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie; gatunek: thriller/sensacja/kryminał

-> w czytaniu... -     Kroniki Jakuba Wędrowycza (seria/cykl wydawniczy: Oblicza Wędrowycza tom 1) Andrzej Pilipiuk
Polscy autorzy raczej unikają tematyki polskiej a nawet scenografii kraju ojczystego. Jeśli już postanowią napisać utwór fantastyczny którego akcja rozgrywa się w Polsce, to po pierwszej próbie z ulgą odskakują od niewygodnego tematu. Po Weselu w Atomicach Mrożka niełatwo jest ulokować się na serio a i na wesoło w Tu i Teraz. Andrzej Pilipiuk jest chlubnym wyjątkiem który nie przestraszył się starcia ze skrzeczącą rzeczywistością. Stworzył postać filozofa chwilami oscylującego w stronę menela, dziwaka i geniusza rycerza i dowcipnisia Polaka-Który-Potrafi, i Polaka któremu się chce. Do tego szlachetnego altruisty, który za trudy dla świata chce tylko dobrego słowa. I dobrego trunku. Masz problemy z duchami przodków? Coś stuka w Twoim domu? Sąsiad jest wampirem? Udaj się do Jakuba Wędrowycza najlepszego Cywilnego Egzorcysty w Kraju! Być może mieszka na zapadłej wsi na Ścianie Wschodniej być może odżywia się własnoręcznie pędzonymi trunkami i wygląda na starego kłusownika ale nie daj się zwieść pozorom! Jeszcze nie pojawił się wampir, kosmita, wilkołak czy upiór, który dałby radę nieustraszonemu egzorcyście w gumofilcach.
ISBN: 9788375745092; data wydania: 2011 ; liczba stron: 296; format: 125x195; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction

-> 04.01.2015 -     Rekonfiguracja Andrzej Danilkiewicz
Czy to SF, sensacja, kryminał, romans czy zbiór rozważań? Jeden z moich przyjaciół, który przeczytał powieść określił ją nawet jako baśń. Czym jest w istocie? Doprawdy nie mam pojęcia. Jak mówi jeden z bohaterów: "Ludzie nauczyli się wszystko klasyfikować, a między przegródkami tych klasyfikacji gubią sens". Polecam lekturę do samego końca i wyrobienie swojej opinii. 30 listopada miała miejsce premiera audiobooka z "Rekonfiguracją", który także dostępny jest nieodpłatne.
data wydania: 12 marca 2012; liczba stron: 238; gatunek: fantastyka, (ebook)

-> 14.12.2014 -     Głos (Röddin, 2003; seria/cykl wydawniczy: Erlendur Sveinsson, tom 5) Arnaldur Indri?ason; przekład: Jacek Godek
Akcja powieści obejmuje kilka dni przed Bożym Narodzeniem i rozgrywa się w dużym hotelu w Reykjaviku, gdzie doszło do zabójstwa portiera. W tej nietypowej sytuacji, aby być bliżej miejsca zbrodni, komisarz zamieszkuje w pokoju hotelowym, skądinąd niezbyt komfortowym. Erlendurowi jest to nawet na rękę, bo nastrój ma bardzo nieświąteczny... Indri?ason stworzył przekonującą fabułę, z ciekawymi i wyrazistymi postaciami, z pasjonującym i drobiazgowym śledztwem Erlendura. Tytuł powieści jest wieloznaczny: odnosi się do zabitego mężczyzny, który jako dziecko był śpiewakiem o niespotykanie czystym głosie, a także do wewnętrznego nakazu, jaki słyszą ludzie chorzy psychicznie, popychającego do czynienia zła. To również echo rozmów, jakie prowadzimy sami ze sobą, próbując uporać się z wydarzeniami z przeszłości, które wciąż mają wpływ na teraźniejszość.
ISBN: 9788377475270; data wydania: 10 sierpnia 2011; liczba stron: 344; wydawnictwo: W.A.B.; gatunek: thriller/sensacja/kryminał/Islandia;(audiobook)

-> 04.11.2014 -     Boso, ale w ostrogach Stanisław Grzesiuk
Książka o życiu w przedwojennej Warszawie (niektórych jej częściach) i jej okolicach oraz o pierwszych dniach wojny widzianej oczami młodzieżowego warszawskiego "cwaniaczka" - jak sam siebie określał Grzesiuk. Napisana jest bardzo lekkim, a nawet prostym językiem, z dużą ilością dialogów, z szybko zmieniającą się akcją. Grzesiuk opisuje świat jaki był, bez "przypudrowań", nie bawi się w żadne polityczne poprawności. Dostaje się w książce każdemu kto na to zasłużył (nieważne jakie stanowisko zajmował i czym się parał). Oczywiście autor wszystko mierzy swoją miarą, swoim własnym "specyficznym" kodeksem honorowym, który niekoniecznie może odpowiadać współczesnemu czytelnikowi i może drażnić. Duża zaletą tej książki jest barwne i ciekawe pokazanie świata ówczesnej młodzieży, ale nie tej pochodzącej z "dobrych i wykształconych" rodzin lecz z tzw. nizin społecznych. Ich różnych prób (w tym niekoniecznie zgodnych z prawem) jakiegoś ustawienia się w przedwojennym świecie, w którym, jak zauważa autor "młodzieżą się nikt nie interesował".
ISBN: 9788305136273; data wydania: 2013; liczba stron: 344; wydawnictwo: Książka i Wiedza; gatunek: literatura piekna/przed(wojenna) Warszawa. (audiobook)

-> 23.10.2014 -     Hyperversum 2. Sokół i lew (Hyperversum 2. Il falco e il leone, 2007) Cecilia Randall; przekład: Agata Pryciak
Kontynuacja bestsellerowej powieści Cecilii Randall - Hyperversum. Po ogromnym sukcesie wydawniczym pierwszej części autorka przedstawia dalsze losy Iana, Daniela i Jodie. W dwa lata po pierwszej podróży oraz po wielu nieudanych próbach, Hyperversum znów zabiera trójkę bohaterów do XIII-wiecznej Francji. Usiłując powrócić do ukochanej Isabeau i zobaczyć swoje pierworodne dziecko, Ian trafia w sam środek buntu angielskich baronów przeciwko Janowi bez Ziemi. Daniel stara się wrócić do swoich czasów, ale wbrew woli zostaje uwięziony w 1215 roku, w szponach zaprzysięgłego wroga Iana, Geoffreya Martewalla, barona Dunchester.
ISBN: 9788363621711; data wydania: 16 kwietnia 2014; liczba stron: 800; wydawnictwo: SuperNOWA; gatunek: fantastyka, fantasy, science; podróż, w, czasie, gra, rpg fiction. (ebook)

-> 21.10.2014 -     Hyperversum (Hyperversum, 2006) Cecilia Randall; przekład: Natalia Mętrak
Rodzice ostrzegali cię przed spędzaniem całego wolnego czasu w wirtualnym świecie gier komputerowych? Mieli rację. Sześcioro przyjaciół: Ian, Daniel, Jodie, Martin, Donna i Carl, wskutek tajemniczej burzy przenosi się poprzez zaawansowaną technologicznie grę RPG do XIII-wiecznej Francji. Droga powrotna wydaje się zamknięta na zawsze, zatem muszą szybko nauczyć się, jak przetrwać w średniowiecznym świecie. Tymczasem udaje im się przede wszystkim zyskać nowych wrogów - już drugiego dnia trafiają do więzienia, schwytani przez znanego z okrucieństwa angielskiego szeryfa Jerome'a Derangale'a znanego jako Sans-pitié. A to dopiero początek przygody. Ian, najstarszy z całej grupy, musi przyjąć na siebie rolę opiekuna swoich towarzyszy. Czy jednak uda mu się ustrzec przyjaciół przed niebezpieczeństwami, które na nich czyhają, skoro sam wplątał się w intrygę na najwyższym szczeblu? Oszałamiający świat średniowiecznych turniejów, pościgi i pojedynki na miecze, polowania, dworski przepych, spisek zdrajców korony i niemożliwa miłość. teraz możesz przeżyć to naprawdę.
ISBN: 9788361989561; data wydania: maj 2011; liczba stron: 768; wydawnictwo: Esprit; gatunek: fantastyka, fantasy, science; podróż, w, czasie, gra, rpg fiction. (ebook)

-> 19.10.2014 -     Departament 19. W ogniu walki (Departament 19. Battle Lines, 2013; seria/cykl wydawniczy: Departament 19, tom 3) Will Hill; przekład: Edyta Skrobiszewska
Zegar nieubłaganie odmierza czas do Godziny Zero i powrotu Drakuli. Niedobitki Departamentu 19, tajnej rządowej organizacji zajmującej się walką z wampirami, wilkołakami i innymi potworami, desperacko próbują powstrzymać siły ciemności. Do tego organizacja staje przed nowym, śmiertelnym zagrożeniem. Jamiemu Carpenterowi, najmłodszemu agentowi Departamentu 19, powierzono zadanie przeszkolenia nowej grupy operacyjnej, która ma wesprzeć pozosta?łych agentów w ich działaniach. Czy uda mu się sprostać pokładanym w nim nadziejom? Wojna trwa. Stawką jest przetrwanie ludzkości.
ISBN: 9788310125293; data wydania: 24 września 2014; liczba stron: 624; wydawnictwo: Nasza Księgarnia; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction; wampiry. (ebook)

-> 17.10.2014 -     Świat bez granic Tomasz Kopecki
Świat potężnych żaglowców. Świat, w którym militarne potęgi toczą walkę o kontrolę nad nielicznymi wyspami. Niezwykły świat tak podobny do naszego, lecz u podstaw zupełnie inny... W czasie potężnego sztormu w morze wychodzi niewielki statek. Przewozi ładunek, który nie może się dostać w niepowołane ręce - tornister o nieznanej zawartości. Pomimo starań załogi statek się rozbija. Jedynym ocalałym jest właściciel tornistra, którego morski żywioł rzuca na brzeg wyspy zwanej Wellegdyn. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że losy ludzkości zależą od tego czy uda mu się odnaleźć zagubiony skarb. W innej części świata para niezależnych łowców nagród Andreas Hardt i Vanessa Edbergh - poluje na znanego hiszpańskiego banitę. Po udanej obławie wchodzą w posiadanie oficerskiego tornistra. Radość z łupu okazuje się przedwczesna, bowiem rusza za nimi duński pościg. Na wyspie bronionej stromizną klifów znajduje się siedziba Korpusu Czarnej Wiary. Jego członkowie, siejący trwogę jak świat długi i szeroki, za główny cel stawiają sobie zwalczanie nowoczesnej myśli technicznej. Oni również poszukują niezwykłego artefaktu, prowadząc bezwzględne łowy na każdego, kto wejdzie w jego posiadanie. Czym jest ów skarb? Jaką tajemnicę skrywa przedmiot, o który walczy cały świat?
ISBN: 9788375066654; data wydania: listopad 2011 ; liczba stron: 576; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction.

-> 16.10.2014 -     Dobry zabójca (The Good Guy, 2007) Dean Koontz; przekład: Andrzej Szulc
Tim Carrier, murarz, nie aspirował do mało zabawnej roli płatnego mordercy. Został nim przypadkiem. Sączył piwo w barze, gdy jakiś facet wziął go za zakontraktowanego człowieka od mokrej roboty. Tim nie zorientował się w porę i nie wyprowadził nieznajomego z błędu. Ani się obejrzał, jak został przy stoliku z dziesięcioma tysiącami dolarów i zleceniem. Zabić kobietę ze zdjęcia, Lindę Parquett. A potem pojawił się prawdziwy zabójca. Carrier postanowił odwołać zlecenie i zapłacić Kraitowi, podszywając się pod animatora całej akcji. Nie przypuszczał, że zdrowo szurnięty morderca weźmie na cel jego? Nieoczekiwanie Tim zaczyna dzielić los Lindy. Krait, cierpiący na nerwicę natręctw i spędzający życie na pielęgnowaniu rozmaitych obsesji, nie ma zamiaru porzucić raz nagranej roboty. Kto naprawdę zlecił morderstwo i dlaczego Linda ma zginąć? Odpowiedzi na te pytania byłyby interesujące, ale żeby je zdobyć, najpierw trzeba wymknąć się z rąk Kraita. Zapierające dech w piersiach tempo, niezwykłe zwroty akcji i zapadający w pamięć bohaterowie ? Oto Dean Koontz w najwyższej formie.
ISBN: 9788373598157; data wydania: 27 lutego 2009; liczba stron: 384; wydawnictwo: Albatros; gatunek: thriller/sensacja/kryminał. (audiobook)

-> 15.10.2014 -     Układ zamknięty Marcin Ciszewski, Ryszard Bugajski
Audiobook z głośnego filmu "UKŁAD ZAMKNIĘTY" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z Januszem Gajosem i Kazimierzem Kaczorem w rolach głównych. Audiobook powstał z pełnej warstwy dźwiękowej Filmu (oryginalna ścieżka dźwiękowa, dialogi, tła, efekty, atmosfery) uzupełniony o specjalnie napisaną do tej produkcji narrację. Na podstawie materiału filmowego oraz scenariusza narrację przygotował ceniony, polski pisarz Marcin Ciszewski. Audiobook przygotowano nie na kanwie książki lub powieści, jak to sie dzieje zazwyczaj, ale jego podstawą jest materiał filmowy, jest to pierwsze tego typu wydawnictwo. Narratorem audiobooka jest, pierwszy raz w tej roli, Kazimierz Staszewski. "Układ zamknięty" Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i Naczelnika Urzędu Skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.
data wydania: 11 listopada 2013; długość: 2 godz. 14 min.; wydawnictwo: Audioteka.pl; gatunek: literatura współczesna. (audiobook)

-> 14.10.2014 -     W blasku ognia (seria/cykl wydawniczy: Uniwersum Metro 2033) Polscy Fani Uniwersum Metro 2033
Na skupiającym polskich fanów serii portalu metro2033.pl ogłosiliśmy konkurs na opowiadanie osadzone w postapokaliptycznym świecie Metra 2033. I tak powstała ta książka: "W blasku ognia" to wybór najciekawszych z nich. Ich autorzy potrafią już bardzo dużo. Niektóre historie opowiadane przy ognisku na sześćdziesiątym metrze na stacji Kitaj-Gorod to prawdziwe perełki. Poznajcie zatem kreacje Waszych koleżanek i kolegów. I pójdźcie w ich ślady! Odwiedźcie metro2033.pl, przeczytajcie o konkursie dotyczącym kolejnej edycji zbioru fanowskich opowiadań i postarajcie się, żeby znalazło się w nim Wasze opowiadanie. "Uniwersum Metro 2033: W blasku ognia". Opowieści o świecie po końcu świata.
ISBN: 9788363944360; data wydania: 23 stycznia 2014; liczba stron: 160; wydawnictwo: Insignis; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction. (ebook)

-> 07.10.2014 -     Północne wiatry (seria/cykl wydawniczy: Norweski dziennik, tom 3) Andrzej Pilipiuk
Kolejna, trzecia i ostatnia część powieści dla nastolatków w każdym wieku. "Północne wiatry" rozwiewają tajemnice Tomka Paczenki, odsłaniają również rąbek prawdy samego Andrzeja Pilipiuka. Są finałem pisanego przez 20 lat dziennika. Kresem 800-stronicowej włóczęgi autora po zakamarkach jego własnej duszy. Efektem ucieczki zagubionego, zaszczutego przez szkołę nastolatka znad skraju depresji, w głąb wyobraźni. A więc nad norweskie fiordy, w wir przygód i brawurowej akcji. Jeśli nie pamiętasz jak smakuje swoboda, zrób sobie wolne. Czas na pauzę w dorosłym życiu...stanowczo przereklamowanym.
ISBN: 9788360505571; data wydania: 20 lipca 2007; liczba stron: 303; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: Literatura piękna, młodzieżowa. (audiobook)

-> 05.10.2014 -     Obce ścieżki (seria/cykl wydawniczy: Norweski dziennik, tom 2) Andrzej Pilipiuk
Paweł Koćko (lub jak kto woli Tomasz Paczenko) nie mógł narzekać na wakacyjną nudę. I tym razem Pilipiuk nie oszczędza swojego bohatera (bo przecież bohaterzy są po to, by ich doświadczać na różne sposoby, ku uciesze czytelników). Nie dość, że chłopak musi się ciągle ukrywać, to nadal nie wie zbyt wiele o swojej tożsamości. Wciąż poszukuje odpowiedzi na pytania: kto podjął się pewnego szalonego eksperymentu genetycznego, jak rozumieć niepokojące sny, nawiedzające chłopaka? Jakby tego jeszcze było mało, nie zawsze wiadomo, kto szpieg, a kto przyjaciel... Z tą powieścią czas nabiera innego znaczenia, a świetnie poprowadzona akcja przykuwa uwagę do ostatniej strony. Pilipiuk coraz więcej wyjaśnia, ale też stawia nowe znaki zapytania na drodze swoich bohaterów. Nad głową bohatera przetoczy się niejedna poważna burza. Na szczęście, czasem i słońce nieśmiało wyjrzy zza chmur.
ISBN: 9788375742466; data wydania: 25 lutego 2011; liczba stron: 404; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: Literatura piękna, młodzieżowa. (audiobook)

-> 03.10.2014 -     Ucieczka (seria/cykl wydawniczy: Norweski dziennik, tom 1) Andrzej Pilipiuk
Największym problemem życiowym czternastoletniego Pawła Koćko jest perspektywa nudnych wakacji. Nagle wszystko wywraca się do góry nogami, Paweł jest świadkiem zabicia agentów KGB, zostaje porwany, a potem wysłany - podobno dla własnego bezpieczeństwa - do norweskiej wioski za kołem podbiegunowym. No, jeśli zrujnowany dom, śledzący go leśniczy-szpieg, arystokratki na białych koniach i zwariowany kumpel Maciek, wnuk Jakuba Wędrowycza, to bezpieczeństwo, to lepiej nie myśleć, jak....
ISBN: 9788389011930; data wydania: 2007; liczba stron: 352; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: Literatura piękna, młodzieżowa. (audiobook)

-> 01.10.2014 -     Departament 19. Powrót (The Rising (Department 19 #2), 2012; seria/cykl wydawniczy: Departament 19, tom 2) Will Hill; przekład: Agnieszka Klonowska
Departament 19 to tajna rządowa organizacja. Świetnie wyszkoleni agenci bronią świat przed wampirami, wilkołakami i innymi potworami przy użyciu najnowocześniejszej broni. Jamie Carpenter został pełnoetatowym agentem Departamentu 19. Właśnie czeka na wiadomości na temat skradzionych prochów Drakuli. Tymczasem starzy wrogowie są coraz bliżej, wampiry jednoczą siły i wszystko wskazuje na to, że także Drakula. powróci.
ISBN: 9788310123503; data wydania: 18 września 2013; liczba stron: 608; wydawnictwo: Nasza Księgarnia; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction; wampiry.

-> 29.09.2014 -     Departament 19 (Department Nineteen (Department 19, #1), 2012; seria/cykl wydawniczy: Departament 19, tom 1) Will Hill; przekład: Agnieszka Klonowska
Jamie prowadzi spokojne życie aż do dnia, kiedy pod jego dom podjeżdżają uzbrojeni mężczyźni w czarnych kuloodpornych kamizelkach. Wszystko, co chłopak wiedział o sobie, rodzinie oraz otaczającym świecie, okazuje się nieprawdą. Po pierwsze wampiry, wilkołaki i inne potwory istnieją, a ich celem jest mordowanie i przemoc. Po drugie ojciec Jamiego nie był wcale szeregowym urzędnikiem Ministerstwa Obrony, ale należał do Departamentu 19, tajnej rządowej organizacji mającej walczyć z nieumarłymi. Po trzecie ojciec Jamiego okazał się zdrajcą i musiał zostać ukarany. A to dopiero początek...
ISBN: 9788310122209; data wydania: 31 maja 2013; liczba stron: 452; wydawnictwo: Nasza Księgarnia; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction; wampiry.

-> 20.12.2013 -     Sezon burz (seria/cykl wydawniczy: Wiedźmin) Andrzej Sapkowski
Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. "Sezon burz" nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi. "Nigdy nie mów nigdy!" W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta - bard i poeta Jaskier - oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer, ale na scenę wkraczają też dosłownie i w przenośni postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Opowieść zaczyna się wedle reguł gatunku: od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Wiedźmin stacza morderczą walkę z drapieżnikiem, który żyje tylko po to, żeby zabijać, wdaje się w bójkę z rosłymi, niezbyt sympatycznymi strażniczkami miejskimi, staje przed sądem, traci swe słynne miecze i przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością, zwaną Koral. A w tle toczą się królewskie i czarodziejskie intrygi. Pobrzmiewają pioruny i szaleją burze. I tak przez 404 strony porywającej lektury. WIEDŹMIN. SEZON BURZ to w wiedźmińskiej historii rzecz osobna, nie prapoczątek i nie kontynuacja. Jak pisze Autor: Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy.
ISBN: 9788375780598; data wydania: 6 listopada 2013; liczba stron: 404; wydawnictwo: SuperNOWA; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction. (ebook)

-> 20.11.2013 -     Pod napięciem (The Burning Wire, 2010; seria/cykl wydawniczy: Lincoln Rhyme) Jeffery Deaver; przekład: Łukasz Praski
Nowy Jork drży ze strachu przed falą zamachów. Ich sprawca dysponuje potężną bronią, niewidzialną i wszechobecną - miejską siecią energetyczną. Potrafi manipulować przesyłem energii, wywołując łuk elektryczny o sile stapiającej stal, a przełączając kilka przewodów w instalacji budynku, potrafi zmienić w śmiertelną pułapkę klamkę u drzwi, metalową poręcz i windę. Tropy wskazują na udział tajemniczej, nowej grupy terrorystycznej. Do akcji włącza się Lincoln Rhyme ze swoim zespołem, przy wsparciu FBI i federalnego departamentu bezpieczeństwa, nadzorując równocześnie pościg za Zegarmistrzem, jednym z niewielu morderców, którym udało się wymknąć Rhyme'owi. Nawał pracy odbija się na stanie zdrowia sparaliżowanego kryminalistyka. Jego zbuntowane ciało może narazić na niebezpieczeństwo członków ekipy śledczej i niewinnych ludzi - ofiary kolejnych zamachów.
ISBN: 978-83-7648-512-6; data wydania: 23 listopada 2010; liczba stron: 464; wydawnictwo: Znak literanova; gatunek: thriller/sensacja/kryminał.

-> 15.11.2013 -     Wallenrod Marcin Wolski
Jak wyglądałby świat, w którym Polska zwyciężyła w II wojnie światowej? W maju 1935 roku Józef Piłsudski leży na łożu śmierci, jednak niezwykła terapia przedłuża jego życie, pozwalając mu przetasować karty historii. Marszałek decyduje się na ryzykowny sojusz z Adolfem Hitlerem i wkrótce połączone polskie i niemieckie dywizje ruszają na wschód. Łosie i Heinkle bombardują plac Czerwony, nie dochodzi do Holocaustu, a zachód Europy trwoży się przed zjednoczoną potęgą Niemiec i Polski. Pośród zawieruchy wojny niezwykła agentka polskiego wywiadu, Helena Wichman, przenika nazistowskie struktury, aby w nieuniknionym starciu z niepewnym sojusznikiem przechylić szalę zwycięstwa na stronę Polski. Wallenrod to brawurowa odpowiedź na pytanie: Co by było, gdyby losy II wojny światowej potoczyły się zupełnie inaczej?
ISBN: 978-83-7785-114-2; data wydania: 15 października 2012; liczba stron: 458; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: historia alternatywna. (ebook)

-> 11.11.2013 -     Powrót Lwa (The Lion, 2010) Nelson DeMillev; przekład: Zofia Wawrzyniak
John Corey, były detektyw nowojorskiego wydziału zabójstw, a obecnie agent specjalny grupy antyterrorystycznej powraca. Nie jest z tego zadowolony libijski terrorysta Asad Khalil, znany również jako "Lew". Kiedy ostatnio słyszeliśmy o nim, Khalil mścił się na obywatelach amerykańskich za śmierć swojej rodziny, eliminując ofiary jedna po drugiej i znikając bez śladu. Teraz, trzy lata później, Khalil powrócił do Ameryki, aby zrealizować swoje groźby i zadbać o swoje niezamknięte sprawy. "Lew" jest maszyną do zabijania ponownie krążącą po Ameryce z misją zemsty, a John Corey nie zatrzyma się przed niczym, aby go odnaleźć i zabić
ISBN: 978-837-670-511-8; data wydania: 10 listopada 2010; liczba stron: 436; format: 140x210; wydawnictwo: Buchmann Sp. z o.o.; gatunek: thriller/sensacja/kryminał.

-> 15.09.2013 -     Mistrz (seria/cykl wydawniczy: Seria z tulipanem tom 1) Katarzyna Michalak
Akcja książki w przeważającej mierze rozgrywa się w pięknej posiadłości wartej spore pieniądze i będącej marzeniem niejednego szaraka na Cyprze. Tu spędzają czas jej właściciele - dwaj bracia i tu trafiają dwie młode i piękne kobiety. Każda z nich jest przeciwieństwem drugiej, ale obie są seksowne, pociągające i inteligentne. Sonia trafia do VillaRosy czystym przypadkiem. Pewnego dnia wraca do domu bardzo późną porą. W podziemnym przejściu jest przypadkowym świadkiem gangsterskich porachunków. Jest świadkiem egzekucji i to właśnie za jej przyczyną zostaje uprowadzena. Raul stojący na czele decyduje się na jej porwanie, ale z każdym dniem jego serce coraz wrażliwiej bije na widok pięknej studentki. Andżelika to zdecydowanie inna kobieta. Wyrachowana, kochająca luksus i seks, świadoma swojego seksapilu. Podejmuje się zadania wykradzenia z sejfu pewnej koperty, która jest niezwykle cenna dla jej tajemniczego zleceniodawcy. Ma za to obiecane spore honorarium. Aby wkraść się w towarzystwo Raula uwodzi jego brata.
ISBN: 9788363622053; data wydania: 23 stycznia 2013; liczba stron: 312; wydawnictwo: Wydawnictwo Filia; gatunek: erotyk, mafia, Cypr, narkotyki, miłość (ebook)

-> 13.09.2013 -     Kaukaskie Epicentrum (seria/cykl wydawniczy: War Book) Marcin Gawęda
W 2008 roku Gruzińska interwencja zbrojna w Osetii sprowokowała Rosję do ostrego działania, którego efektem był rajd jej armii zatrzymany kilka kilometrów od Tbilisi. Sytuacja skomplikowała się do tego stopnia, że groźba kolejnej wojny światowej na nowo zawisła nad starym kontynentem. Co by było, gdyby NATO zareagowało równie zdecydowanie i wsparło Gruzję nie tylko w zakresie logistyki i dyplomacji? Gdyby naprzeciw rosyjskim kolumnom pancernym wysłało najlepsze oddziały? Gdyby wysłało nas, Polaków? Marcin Gawęda, historyk i publicysta wojskowy, znany z artykułów w Nowej Technice Wojskowej , Komandosie oraz Armii, w brawurowym stylu przedstawia właśnie taką wersję wydarzeń. Dynamiczną akcję śledzimy z perspektywy wszystkich stron konfliktu. Autor przenosi nas od politycznych gabinetów do wnętrz czołgów, samolotów i ze znawstwem przedstawia realia współczesnego pola walki.
ISBN: 978-83-930066-1-8; data wydania: 17 czerwca 2010; liczba stron: 352; wydawnictwo: Ender; gatunek: historia alternatywna. (ebook)

-> 10.09.2013 -     Pogrom w przyszły wtorek (seria/cykl wydawniczy: mroczna seria / Komisarz Maciejewski, tom 5) Marcin Wroński
Piąty kryminał retro z lubelskim gliną! Zygmunt Maciejewski, komisarz przedwojennej policji, już rok spędził w więzieniu i jest rozpracowywany przez okrutnego ubeka. Wprawdzie major Grabarz nie zdołał skłonić Zygi do kolaboracji, lecz wie, że dopnie swego. Maciejewski, policjant oddany swojej pracy i lojalny wobec prześladowanych kolegów po fachu, zgadza się pomóc nawet ubekowi, gdy ten - zupełnie nieoczekiwanie - żąda, by Zyga zapobiegł... mającemu wybuchnąć pogromowi w Lublinie. Jeśli Maciejewski odmówi, życie jego byłego podkomendnego zawiśnie na włosku, o co Grabarz się postara. Komisarz wychodzi na wolność i trafia w środek piekła i chaosu. Lublin już nie jest miastem, w którym Zyga znał każdy zaułek i każdą melinę. Dawny gmach gestapo zajmuje NKWD, nową władzę trudno odróżnić od bandytów, a ludzki strach i zniechęcenie łatwo przeradzają się we wściekłą agresję. Maciejewski, by ocalić przyjaciela, musi szybko poznać nowe reguły - obowiązujące zarówno w półświatku, jak i w gabinetach aparatczyków. Mimo wszelkich trudności Zyga rozpoczyna nietypowe dochodzenie, rozpoznaje grunt i trafia na trop szmalcowników, którzy w czasie wojny wydawali Żydów. Przy okazji rozwikłuje zagadkę seryjnych morderstw, od kilku tygodni spędzającą sen z powiek milicji, i - co najważniejsze - stara się odzyskać utraconą rodzinę. Czy te wszystkie sprawy nie przerosną zagubionego w powojennym świecie sanacyjnego policjanta?
ISBN: 9788377477403; data wydania: 6 marca 2013; liczba stron: 320; wydawnictwo: WAB; gatunek: polski kryminał i sensacja (ebook)

-> 05.09.2013 -     Skrzydlata trumna (seria/cykl wydawniczy: mroczna seria / Komisarz Maciejewski, tom 4) Marcin Wroński
W kolejnej powieści Marcin Wroński raz jeszcze zabiera nas do Lublina. Przedwojennego i powojennego. Rok 1945. Oskarżony o współpracę z hitlerowcami komisarz Maciejewski trafił do lubelskiego Zamku, w którym od kilku miesięcy jest rozpracowywany i przesłuchiwany przez okrutnego majora Grabarza. Towarzyszem Zygi w celi jest Adam Duski, który przed laty był świadkiem w sprawie samobójstwa w Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Ponura atmosfera więziennych murów wywołuje falę wspomnień i skłania do rozmów. Maciejewski znajduje się w ciężkim położeniu, jego życie wisi na włosku. W marcu 1936 roku Zyga Maciejewski otrzymał wezwanie do fabryki samolotów, w której znaleziono ciało martwego strażnika. Z zeznań świadków wynikało, że przyczyną samobójstwa była nieodwzajemniona miłość do pewnej kobiety. Z pozoru wszystko wydawało się jasne, jednak gorączkowe starania wywiadu wojskowego, zmierzające do jak najszybszego zakończenia śledztwa, dają komisarzowi do myślenia. Drobiazgowe dochodzenie odsłania mroczną tajemnicę...
ISBN: 978-83-7747-645-1; data wydania: 22 lutego 2012; liczba stron: 312; wydawnictwo: WAB; gatunek: polski kryminał i sensacja (ebook)

-> 30.08.2013 -     Czerwona Apokalipsa (seria/cykl wydawniczy: War Book) Vladimir Wolff
Kolejna mocna powieść Vladimira Wolffa, patriotic fiction najlepszej próby z Polakami w rolach głównych. Witold Nieć, publicysta Kadencję prezydenta Ukrainy Janukowycza szybko przerywa katastrofa lotnicza. Rządy jego następcy, Juszczenki, jeszcze szybciej kończy kula snajpera. Ukraina pogrąża się w okrutnej wojnie domowej. Gdy do Kijowa przybywa sekretarz stanu USA Hillary Clinton, by udzielić poparcia premier Julii Tymoszenko, zamachowcy znów atakują... Ameryka musi zareagować. Okręty VI Floty wpływają na Morze Czarne. Do baz w Turcji przybywają kolejne dywizjony F-15. Bitwa o Krym rozpoczęta. A nad Wisłą znów brzmią ułańskie trąbki: "Lwów zdobędziemy, Wilno odbijemy!". Rosomaki przekraczają granicę. Ukraina nie jest sama. Lecz Rosja nie zamierza biernie czekać na rozwój wypadków. Zrobi wszystko, by jednak osiągnąć cel. To właśnie na taką chwilę przygotowała "Czerwoną apokalipsę".
ISBN: 978-83-930066-4-9; data wydania: 17 czerwca 2013; liczba stron: 384; wydawnictwo: Ender; gatunek: historia alternatywna. (ebook)

-> 28.08.2013 -     A na imię jej będzie Aniela (seria/cykl wydawniczy: mroczna seria / Komisarz Maciejewski, tom 3) Marcin Wroński
Trzeci, nowy tom serii kryminałów z komisarzem Maciejewskim! Na początku września 1938 roku w Lublinie dochodzi do makabrycznej zbrodni: ktoś gwałci i morduje młodą służącą. Na ciele ofiary policjanci znajdują dziwną wydzielinę. Równo rok później - kiedy miasto atakują wojska niemieckie - komisarz Zygmunt Maciejewski wpada na trop podobnej zbrodni. Gdy władzę przejmują hitlerowcy, bohater, żeby kontynuować śledztwo, musi wstąpić w szeregi Policji Kryminalnej. Wkrótce z pomocą przyjdą mu dawni podwładni, którzy w okupacyjnej rzeczywistości szybko się odnaleźli... A na imię jej będzie Aniela to historia śledztwa prowadzonego wśród bombardowań, strachu i prześladowań, w getcie i przy wódce z Niemcami. Miasto - mimo powszechnego strachu, draństw, biedy i hitlerowskiej propagandy - żyje swym rytmem i jak dawniej nie brakuje w nim rozrywek i erotyki. A przede wszystkim nie zmienia się komisarz Maciejewski: sprawiedliwości szuka nawet wtedy, gdy w Lublinie zbrodnie są codziennością...
ISBN: 978-83-7414-909-9; data wydania: 9 lutego 2011; liczba stron: 440; wydawnictwo: WAB; gatunek: polski kryminał i sensacja (ebook)

-> 21.08.2013 -     Kino Venus (seria/cykl wydawniczy: mroczna seria / Komisarz Maciejewski, tom 2) Marcin Wroński
Oto historia wyszeptana przez umierający, rozbity projektor kina "Venus"... Lata 30. XX wieku. Pod trędowatym dotykiem światowego kryzysu Lublin cierpi niczym żywa istota. W cieniu odrapanych kamienic, cuchnących zaułków, w podejrzanych spelunach załatwia się ciemne interesy, kwitnie prostytucja, a błysk ostrza w ręku apasza gasi nic nie warte żywoty. Ludzie stają się towarem... Ale przecież są jeszcze oni... Mocni jak wypita w hotelu "Europejskim" filiżanka kawy z prądem, w której wspomniana kawa dodaje tylko koloru. Najlepsze gliny z Wydziału Śledczego w Lublinie wracają... I sami mają kłopoty... Przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu w żydowskiej dzielnicy, Zyga Maciejewski wdziewa regulaminowy mundur i spędza dnie na przekładaniu papierów oraz rozpamiętywaniu zemsty zwierzchnika. Tymczasem w szklistym spojrzeniu martwej młodziutkiej Żydówki kryje się wyjątkowo mroczny i odrażający sekret. Zyga gubi trop. Potrzebuje wsparcia skrupulatnego i uporządkowanego Krafta, silnego jak tur twardziela Fałniewicza, a przede wszystkim amanta Zielnego, dla którego czy to dama, czy zwykła rynsztokowa zojne nie mają żadnych tajemnic. Bo Tadek dla spódniczki zrobi wszystko. No prawie - przecież nie zastrzeli Marszałka, kropnie co najwyżej wojewodę... Dotknij poskręcanej taśmy z projektora kina "Venus". Dotknij kolejnej skrywanej przez Lublin tajemnicy...
ISBN: 978-83-60504-49-9; data wydania: 2008; liczba stron: 384; wydawnictwo: Red Horse; gatunek: polski kryminał i sensacja (ebook)

-> 18.08.2013 -     Morderstwo pod cenzurą (seria/cykl wydawniczy: mroczna seria / Komisarz Maciejewski, tom 1) Marcin Wroński
Powalający jak litr czystej wypity pod trzy meduzy w lubelskiej spelunce "Wykwintna". Skuteczni jak prawy prosty boksera, zniewalający jak Rudolf Valentino i niepowstrzymani niczym szarżująca tankietka. Oto podkomisarz Zygmunt "Zyga" Maciejewski i jego ludzie. Najlepsze gliny z Wydziału Śledczego. O ile akurat nie boksują, nie piją i nie podrywają panienek... Bo dobry policjant z Lublina wygląda, jakby nie wyglądał, albo wygląda jak bandyta. Tudzież jak alfons. 9 listopada 1930 r. serce Lublina pika jeszcze rytmem starego flegmatyka, gdy bestialsko oprawiony trup naczelnego "Głosu Lubelskiego" pobudza je do poziomu palpitacji. Komu podpadł znany z ciętego języka pismak? Włoskiej mafii czy komunistycznej międzynarodówce? A może to robota satanistów, którzy podobno odprawiają czarne msze w cukierni Semadeniego? A może zlecenie dał konkurencyjny "Kurier Lubelski"? - A niech to wszystko jasny szlag!!! Trup niemal w święto narodowe, jakby roboty było mało! Od dwóch dni harcerze na Placu Litewskim ryczą, że "Maszerują strzelcy..."! Tajniacy Zygi ruszają w miasto. Trop wiedzie ich przez eleganckie pokoje hotelu "Europa", meliny ferajny z Kośminka, podłe speluny i burdele na Żmigrodzie, by nieoczekiwanie runąć w wiekowe staromiejskie podziemia. Ta sprawa musiała mieć drugie dno! Ale żeby od razu trzecie i czwarte? Po lekturze Wrońskiego Lublin już nigdy nie będzie zwykłym miastem...
ISBN: 978-83-60504-95-6; data wydania: 23 listopada 2007; liczba stron: 320; wydawnictwo: Red Horse; gatunek: polski kryminał i sensacja (ebook)

-> 15.08.2013 -     Ołowiany świt Michał Gołkowski
Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje. Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my. Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka - stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu. Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy - stalkerami. Dziećmi Sarkofagu. Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek. Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go - całym sobą?
ISBN: 9788375747362; data wydania: 26 kwietnia 2013; liczba stron: 360; wydawnictwo: Red Horse; gatunek: fantasy, science fiction (ebook)

-> 11.08.2013 -     Północny Sztorm (seria/cykl wydawniczy: War Book) Vladimir Wolff
Rosja znalazła sposób, by znów realizować imperialne marzenia. Rozwiązaniem jej problemów ekonomicznych ma być ekspansja na terenach Arktyki i aneksja dwudziestu pięciu procent światowych złóż ropy. Kurs potężnych lodołamaczy atomowych "Jamał" i "Rassija" staje się kursem zdeterminowanego państwa. Błyskawicznie rosną bazy wojskowe i porty na syberyjskich wybrzeżach, wzmocniona zostaje potężna Flota Północna. Problemy techniczne związane z wydobyciem cennych kopalin w tak ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych są jednak niczym wobec groźby, jaką stanowią pozostali chętni do podziału złóż. Norwegia wraz ze Szwecją tworzą pakt o wzajemnej pomocy i zwiększają swój potencjał militarny. Nie oddadzą bez walki ani kropli ropy. Amerykanie i Brytyjczycy, również zaniepokojeni poczynaniami Rosji, wysyłają na Morze Barentsa okręt podwodny klasy Virginia. Dowodzący nim komandor William Kent, as marynarki podwodnej, musi zebrać jak najwięcej informacji i jednocześnie pozostać w ukryciu. Trafia jednak na godnego przeciwnika. Stojący na czele Floty Północnej Michaił Lipatow długo czekał na taką chwilę. Zrobi wszystko, żeby ochronić wody, które uważa za rosyjskie. Nie powstrzyma go nawet groźba wybuchu trzeciej wojny światowej. Napięcie rośnie, sytuacja komplikuje się z każdą chwilą, a o swój interes musi walczyć także Polska. Kapitan Andrzej Wirski wyrusza w kolejną misję. Tym razem jednak nie może wystąpić w mundurze z biało-czerwoną naszywką. ukryj.
ISBN: 9788362730032; data wydania: 21 września 2011; liczba stron: 368; wydawnictwo: Ender Sławomir Brudny; gatunek: fantasy, science fiction (ebook)

-> 27.07.2013 -     Gliniarz Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel
Krzysztof Liedel zawsze marzył o tym, żeby łapać bandytów. Kiedyś robił to jako policjant, a dziś jako ekspert do spraw zwalczania terroryzmu, który odpowiadał między innymi za bezpieczeństwo Euro 2012. Marcin Ciszewski - autor bestsellerów www.ru2012.pl i Upał - odkrył zaś, że losy Liedla to materiał na książkę, jakiej jeszcze nie było. Tylko tu spotkacie prawdziwych twardzieli, którzy nie wahali się ruszyć w pogoń za rosyjskimi mafiosami wysłużonym polonezem i z wiecznie zacinającym się służbowym pistoletem P-64 w garści. Od pościgów policyjnymi polonezami i walki z mafią do ośrodków szkoleniowych CIA i miejsc, które zaatakowała Al-Kaida - oto historia GLINIARZA.
ISBN: 788324023950; data wydania: 17 czerwca 2013; liczba stron: 400; wydawnictwo: Znak literanova; gatunek: sensacja/kryminał. (ebook)

-> 24.07.2013 -     Kosogłos (Mockingjay, 2010; seria/cykl wydawniczy: Igrzyska śmierci tom 3) Suzanne Collins; przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.
ISBN: 978-83-7278-491-9; data wydania: 10 listopada 2010; liczba stron: 376; długość: 12 godz. 59 min.; Czyta: Anna Dereszowska; wydawnictwo: Media Rodzina; gatunek: Science-fiction i fantasy. (audiobook)

-> 22.07.2013 -     W pierścieniu ognia (Catching Fire, 2009; seria/cykl wydawniczy: Igrzyska śmierci tom 2) Suzanne Collins; przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
W drugim tomie trylogii, "W pierścieniu ognia" Katniss i Peeta przygotowują się do odbycia obowiązkowego Tournee Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. Głodowych Igrzysk, które przyniosą bardziej niż zaskakujący obrót spraw. Bo Kapitol jest zły. I Kapitol pragnie zemsty.
ISBN: 9788372783950; data wydania: 12 listopada 2009; liczba stron: 359; długość: 12 godz. 57 min.; Czyta: Anna Dereszowska; wydawnictwo: Media Rodzina; gatunek: Science-fiction i fantasy. (audiobook)

-> 20.07.2013 -     Igrzyska śmierci (The Hunger Games, 2008; seria/cykl wydawniczy: Igrzyska śmierci tom 1) Suzanne Collins; przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny a musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie...
ISBN: 9788372783578; data wydania: 2009; Długość: 11 godz. 19 min.; Czyta: Anna Dereszowska; wydawnictwo: Media Rodzina; gatunek: Science-fiction i fantasy. (audiobook)

-> 19.07.2013 -     Igrzyska śmierci (The Hunger Games, 2008; seria/cykl wydawniczy: Igrzyska śmierci tom 1) Suzanne Collins; przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny a musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie...
ISBN: 9788372783578; data wydania: 2009; Długość: 11 godz. 19 min.; Czyta: Anna Dereszowska; wydawnictwo: Media Rodzina; gatunek: Science-fiction i fantasy. (audiobook)

-> 17.07.2013 -     Gra Lwa (The Lion's Game, 2000) Nelson DeMillev; przekład: Piotr Jankowski
W powieści tej czytelnik ponownie spotyka bohatera poprzedniego bestsellera tego autora - porucznika Johna Coreya z nowojorskiego Wydziału Zabójstw. Wspólnie z agentami FBI i CIA tropi on niezwykle groźnego i przebiegłego terrorystę noszącego przydomek "Lew". Jest nim młody Arab Asad Kalil pałający żądzą odwetu za śmierć swojej rodziny, która zginęła podczas nalotu bombowców USA na Libię w 1986 roku. Ofiarą Lwa padają pasażerowie i załoga pasażerskiego jumbojeta, agenci FBI, policjanci, byli lotnicy wojskowi. Kto jest następny na jego liście? Kto jest jego głównym celem?
ISBN: 9788388087523; data wydania: 2001; liczba stron: 623; format: 140x210; wydawnictwo: Albatros; gatunek: thriller/sensacja/kryminał.

-> 15.07.2013 -     Poszukiwany (A Wanted Man, 2012; seria/cykl wydawniczy: Jack Reacher tom 17) Lee Child; przekład: Łukasz Praski
Siedemnasta powieść z Jackiem Reacherem. Zdobywca tytułu Thrillera i Kryminału Roku 2012 w Wielkiej Brytanii. Zimową nocą w nieczynnej pompowni w Nebrasce dochodzi do brutalnego morderstwa: niezidentyfikowany mężczyzna ginie od ciosów nożem. Zabójstwo wygląda na robotę zawodowców. Policja szybko rozsyła komunikat o dwóch podejrzanych, mężczyznach w czarnych garniturach, których widziano na miejscu zbrodni. Szeryf Victor Goodman oraz przysłana z lokalnego biura FBI agentka Julia Sorenson rozpoczynają śledztwo. W tym samym czasie podróżujący autostopem do Wirginii Jack Reacher stoi na węźle autostrady w pobliżu Omaha, czekając na okazję. Ze złamanym, zakrwawionym nosem nie budzi zaufania przejeżdżających kierowców; potrzebuje aż 93 minut, by zabrać się chevroletem, którym jadą trzy identycznie ubrane osoby: dwaj mężczyźni i kobieta. Karen Delfuenso wygląda na przestraszoną i praktycznie całą drogę milczy; natomiast jej bardziej rozmowni towarzysze, King i McQueen, najwyraYniej nie są ludYmi, za których się podają. Jack zastanawia się, jaka ma być jego rola. Czy chodzi o to, by łatwiej przedostać się przez policyjne blokady? Kim jest Delfuenso - współpracowniczką obu mężczyzn czy może ich zakładniczką? Wkrótce Reacher i agentka Sorenson przekonają się, że pozory mylą. W tej sprawie - którą, oprócz FBI, interesują się także CIA i Departament Stanu - nikt, ani nic, nie jest tym, czym się z początku wydaje. Gra toczy się o cooe znacznie poważniejszego niż zwykłe morderstwo... zdemaskowanie niebezpiecznego wroga ukrytego w samym sercu Ameryki.
ISBN: 9788376599441; data wydania: 19 czerwca 2013; liczba stron: 480; format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: thriller/sensacja/kryminał.

-> 01.07.2013 -     Tajne epizody II wojny światowej (Undercover Tales of World War II, 10 marca 2000) William B. Breuer; przekład: Maciej Antosiewicz; Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Japoński "krawiec", który wykradł tajemnicę amerykańskiego "szarego kodu"; Operacja FBI w Ameryce Południowej; Członek norweskiego ruchu oporu, który przeniknął do najbliższego otoczenia Hitlera; Superszpieg w Pearl Harbor; Fałszywy informator Rommla; Mały Francuz, który spenetrował niemiecką strefę strzeżoną w Port-en-Bessein; Porwanie niemieckiego generała; Płetwonurkowie kontra okręty wojenne; Tajne cele: niemieccy fizycy jądrowi. Niezliczone opracowania ukazują słynne wydarzenia II wojny światowej. Poza operacjami militarnymi istniał jednak niepoznany jeszcze do końca świat tajnych działań - walki szpiegowskiej. Na podstawie nieznanych relacji byłych agentów wywiadu, raportów wojskowych, akt rządowych, korespondencji prywatnej i oficjalnej ta książka ujawnia 70 nieprawdopodobnych wręcz historii o dywersji, podstępie i dezinformacji.
ISBN: 978-83-241-35912; data wydania: 2010; liczba stron: 224; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: II wojna światowa, tajemnice historii.

-> 19.06.2013 -     Kryptonim POSEN Piotr Bojarski
Kryptonim "Posen" - powieść science-fiction osadzona w zmienionych realiach historycznych pierwszej połowy XX w. Wiosną 1939 roku Rzeczpospolita zgodziła się zostać sojusznikiem III Rzeszy, stąd tragiczny wrzesień nigdy nie miał miejsca. Armia niemiecka wraz z Wojskiem Polskim pomaszerowała na wschód i po długich walkach pokonała Związek Radziecki. W sierpniu 1944 roku żołnierze wracają do kraju. W Warszawie ma odbyć się uroczysta parada na cześć zwycięstwa, jednak na sojuszu polsko-niemieckim pojawiają się pierwsze rysy. W tym samym czasie w Poznaniu, od ciosu ostrym narzędziem, ginie młody mężczyzna. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi komisarz Zbigniew Kaczmarek. Szybko okazuje się, że nie jest to jedyne zabójstwo, z którego zagadką przyjdzie mu się zmierzyć. Dziwnym trafem w Poznaniu mordowani są przedstawiciele polskiego wywiadu wojskowego. Kaczmarek tropi zabójcę wraz z kuzynem, Janem Krzepkim - kapitanem Wojska Polskiego, który właśnie wrócił z frontu. Krzepki jest beznadziejnie zakochany w Wilhelminie, córce polsko-niemieckiego małżeństwa. Beznadziejnie, bo narzeczonego w polskim mundurze nie akceptuje ojciec dziewczyny.Śledztwo pary Kaczmarek-Krzepki schodzi kilka razy na manowce, ale ostatecznie prowadzi ich do dramatycznej prawdy.
ISBN: 978-83-7278-506-0; data wydania: 23 lutego 2011; liczba stron: 312; wydawnictwo: Media Rodzina; czyta: Krzysztof Gosztyła; długość: 8 godz. 50 min.; gatunek: kryminał, historia alternatywna. (audiobook)

-> 07.06.2013 -     Operacja Pętla (seria/cykl wydawniczy: War Book - Odległe rubieże tom 2) Vladimir Wolff
We wrześniu 1939 roku nie doszło do wojny. Wybuchła ze zdwojoną siłą dopiero dwa lata później, gdy w 1941 roku Związek Radziecki napadł na Polskę. Choć Niemcy nie przyłączyły się do wojny w pierwszej jej fazie, to z ich strony również grozi nam niebezpieczeństwo. Główna linia obrony na wschodzie nie została jeszcze sforsowana, ale nikt nie potrafi przewidzieć, jak długo wytrzyma obrona, kiedy oba skrzydła sowieckiej ofensywy zacisną się na podobieństwo kleszczy, definitywnie zgniatając wycofujące się oddziały Armii "Wilno" i Armii "Podole". Związek Radziecki wysyła na front wciąż nowe eszelony, ale prawdziwy niepokój budzi wzmożony atak Sowietów na Finów i odblokowanie Cieśniny Fińskiej. Ogromna flota pod banderą czerwonej gwiazdy wypływa z Kronsztadu, by odciąć Polskę od dostaw zapewnianych przez zachodnich sojuszników i otworzyć nowy front. Rozpoczyna się bitwa o Bałtyk.
ISBN: 978-83-62730-12-4; data wydania: październik 2012; liczba stron: 313; wydawnictwo: Ender; gatunek: historia alternatywna. (ebook)

-> 04.06.2013 -     Kryptonim Burza (seria/cykl wydawniczy: War Book - Odległe rubieże tom 1) Vladimir Wolff
We wrześniu 1939 roku nie doszło do wojny. Wybuchła dopiero dwa lata później, ze zdwojoną siłą. W 1941 roku Związek Radziecki napada na Polskę. Najpotężniejsza armia w nowożytnych dziejach świata gotowa jest ponieść sztandar rewolucji aż na brzeg Atlantyku. Cztery miliony żołnierzy, dziesiątki tysięcy samolotów, czołgów, pojazdów pancernych i dział. Przeciwko czerwonym zagonom wroga wyruszają jednak znakomicie przygotowane szwadrony czołgów 7TP, wspierane przez Hurricane'y z biało-czerwoną szachownicą. Nowa książka Vladimira Wolffa obfituje w ostre walki wywiadów i spektakularne bitwy. Czy tym razem to armia radziecka będzie potrzebowała cudu? Cudu nad Wołgą.
ISBN: 9788362730070; data wydania: 22 marca 2012; liczba stron: 384; wydawnictwo: Ender; długość: 8 godz. 0 min.; Czyta: Mirosław Baka; gatunek: historia alternatywna. (audiobook)

-> 01.05.2013 -     Kolor prawdy (True Blue, 2009) David Baldacci; przekład: Marta Komorowska
Tajemnica głośnych zabójstw z ciemnej strony bezpieczeństwa narodowego, zatrzymujący serca thriller. Mason "Mace" Perry była głównym policjantem w Policji D.C., dopóki nie została porwana i wrobiona w przestępstwo. Straciła wszystko, swoją odznakę, karierę, wolności i spędziła dwa lata w więzieniu. Teraz jest z powrotem na wolności i koncentruje się na jednej misji: być policjantem jeszcze raz. Jej jedyny strzał, by znowu być prawdziwym umundurowanym jest rozwiązanie poważnego przypadku samodzielnie, i udowodnić, że ma prawo do noszenia munduru. Ale nawet z siostrą policji na boku, ma pracować w cieniu: mściwy prokurator szuka każdego powodu, aby wysłać ją ponownie za kratki. Następnie Roy Kingman wchodzi w jej życie. Roy Kingman jest młodym prawnikiem, który wspomaga ubogich dopóki nie weźmie wysoko płatnych miejsc pracy w kancelarii w Waszyngtonie. Mace i Roy spotykają się po tym jak on odkrywa martwe ciało kobiety - jego partnerki z pracy -w firmie. Dochodzenie do śmierci adwokata ujawnia zaskakujące tajemnice zarówno z prywatnego i publicznego świata narodowego kapitału, a co zaczęło się od dość rutynowego dochodzenia w sprawie zabójstwa a przeradza się w straszny i nieoczekiwany zwrot w skomplikowanego, diabolicznego, a nawet śmiertelnego kompleksu wydarzeń.
ISBN: 9788376700939; data wydania: 11 sierpnia 2010; liczba stron: 460; format: 150x210; wydawnictwo: Fabryka Sensacji, Buchmann Sp. z o.o; gatunek: kryminał i sensacja

-> 01.05.2013 -     Dżungla (The Jungle, 2011; seria/cykl wydawniczy: "Oregon") Clive Cussler, Jack Du Brul; przekład: Maciej Pintara, Mariusz Ćwiklak
Załoga "Oregona" na tropie XIII-wiecznej tajemnicy i niszczycielskiego wynalazku, wobec którego świat jest bezbronny. Chiny, rok 1281. Armia mongolskiego chana atakuje warowne miasto. Agresorzy dysponują niezwykłą przerażającą bronią. Birmingham, czasy współczesne. Brytyjski historyk wpada na trop manuskryptu, który rzuca zupełnie nowe światło na podróż Marco Polo. Wkrótce potem jego ciało zostaje wyłowione z morza. Granica Bangladeszu i Birmy. Córka szwajcarskiego finansisty przepada bez wieści w dżungli. Juan Cabrillo i załoga "Oregona" mają odnaleźć zaginioną. Poszukiwania prowadzą ich od lasów deszczowych w birmańskich górach, przez nieczynną platformę wiertniczą u wybrzeży Brunei, po kręte tunele francuskiej kopalni soli. I ujawniają zagadkę sprzed wieków, która w rękach szaleńca może stać się największym zagrożeniem dla Ameryki w całej jej historii.
ISBN: 9788324145249; data wydania: 22 stycznia 2013; liczba stron: 368; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 07.04.2013 -     Dowód prawdy (The Simple Truth, 1998); seria/cykl: z Jackiem Ryanem) David Baldacci; przekład: Witold Nowakowski
Zabójca młodej dziewczyny, który spędził dwadzieścia pięć lat za kratkami, wysyła z więzienia list zawierający dowód swojej niewinności. Dokument trafia w ręce młodego prawnika Mike'a Fiske - stażysty w Sądzie Najwyższym USA. Giną osoby, które wiedziały o liście; jest wśród nich również Fiske. Jego brat John na własną rękę podejmuje śledztwo. Pomaga mu Sara - koleżanka Mike'a.
ISBN: 978-83-7670-097-7; data wydania: 2010; liczba stron: 396; format: 150x210; wydawnictwo: Fabryka Sensacji; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 27.03.2013 -     Bez skrupułów (Without Remorse, 1993); seria/cykl: z Jackiem Ryanem) Tom Clancy; przekład: Szymon Maślicki, Piotr Siemion
CIA przygotowuje tajną operację uwolnienia amerykańskich jeńców z Wietnamu. Tylko jeden człowiek może sprostać zadaniu. Były komandos Navy SEAL, weteran z Wietnamu - John Kelly alias John Clark. Nikt nie wie jednak, że w tej misji ma on również własne rachunki do wyrównania...
ISBN: 978-83-7670-120-2; data wydania: 2010; liczba stron: 550; format: 150x210; wydawnictwo: Fabryka Sensacji; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 18.03.2013 -     Syrenka (Sjöjungfrun, 2008); seria/cykl wydawniczy: Erica Falck i Patrik Hedström, tom 6; Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
W Fjällbacka w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Mimo wysiłków Patrika Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nikt nie wie, czy zaginiony żyje, czy nie. Cztery miesiące później zostają odnalezione jego zwłoki zamrożone w lodzie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jeden ze znajomych zmarłego - pisarz Christian Thydell - nagle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki.
ISBN: 978-83-7554-310-0; data wydania: czerwiec 2011; liczba stron: 488; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 13.03.2013 -     Władcy nocy, złodzieje snów; seria/cykl wydawniczy: Owen Yeates, tom 7) Eugeniusz Dębski
Zaczyna się jak kryminał Chandlera: cyniczny detektyw przyjmuje dziwne zlecenie od zwariowanej, nieprawdopodobnie bogatej starej damy. Sprawa, na pozór już rozwiązana, uruchamia ciąg niespotykanych wydarzeń, które wloką się za bohaterem niczym smród za wiadomą armią. U progu wyjaśnienia zagadki następuje nieoczekiwany zwrot akcji. Atmosfera sensacji i niepewności zbudowana jest w sposób godny najlepszych mistrzów sensacji Ludluma, Dicksona czy McLeana.
ISBN: 83-89011-03-4; data wydania: czerwiec 2002; liczba stron: 468; format: 125x195; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: kryminał/fiction;

-> 10.03.2013 -     Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce (Der Uberfall); Jochen Böhler; przekład: Dariusz Salamon
Po raz pierwszy kampania wrześniową widziana z niemieckiej perspektywy! Przyzwyczailiśmy się myśleć o początku drugiej wojny światowej jako o „naszej wojnie”. Wrzesień 1939 to wojna obronna, bohaterski bój w obronie ojczyzny, pierwszy akt zbrojnego oporu przeciw Hitlerowi. Plakat z żołnierzem wbijającym bagnet w wyciągniętą dłoń to jeden z najbardziej wyrazistych obrazów z tamtych czasów. Obraz prawdziwy, ale w każdej wojnie są przecież dwie strony... Historię wojny z perspektywy naszych wrogów mamy szansę ujrzeć dzięki znawcy kampanii wrześniowej, niemieckiemu historykowi Jochenowi Böhlerowi. Jego poprzednia książka Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce zyskała mu powszechny szacunek w polskim świecie naukowym. Najazd 1939... daje znowu czytelnikom możliwość podziwiania jego wspaniałego warsztatu pisarskiego. Książka rozwieje wiele mitów i odpowie na wiele pytań na temat pierwszej kampanii drugiej wojny światowej. Czy naprawdę wszyscy Niemcy chcieli tej wojny? Czy byli pewni zwycięstwa? Dlaczego zwykli niemieccy żołnierze tak brutalnie traktowali ludność cywilną? Najazd 1939... to rzetelna wiedza historyczna i pasjonująca lektura w jednym.
ISBN: 978-83-240-1808-6; data wydania: sierpień 2011; liczba stron: 304; format: 125x195; wydawnictwo: Znak; gatunek: II wojna światowa, najazd, Niemcy/ literatura faktu;

-> 5.03.2013 -     Zamieć śnieżna i woń migdałów (Snöstorm och mandeldoft, 2006); seria/cykl wydawniczy: Nowela z M. Molinem, policjantem z sagi o Fjällbace; Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
Zamieć śnieżna i woń migdałów to urocza nowela w stylu Agathy Christie, luźno powiązana z serią o Fjällbacce. Na tydzień przed świętami Martin Mohlin z komisariatu ulega namowom swojej narzeczonej, aby wziąć udział w rodzinnym przyjęciu. Zgodnie z wolą patriarchy rodu Rubena, członkowie rodziny Liljecronas zbierają się na niewielkiej wyspie Valön, położonej w sąsiedztwie Fjällbacki. Z powodu zamieci śnieżnej połączenie z lądem zostaje zerwane i gdy Ruben nagle osuwa się na ziemię podczas świątecznej kolacji, Martin musi interweniować. Wkrótce nie ma już wątpliwości, że Ruben został zamordowany. Skoro wyspa była skutecznie odcięta od reszty świata, mordercą musi być ktoś spośród zebranych tam krewnych. Ale jaki mógłby być motyw tej zbrodni? I kto potrafił zamordować z zimną krwią?
ISBN: 978-83-7554-228-8; data wydania: 5 grudnia 2012; liczba stron: 144; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 4.03.2013 -     Fabrykantka aniołków (Änglamakerskan, 2011); seria/cykl wydawniczy: Erica Falck i Patrik Hedström, tom 8; Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby. Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby. Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschniętej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?
ISBN: 978-83-7554-199-1; data wydania: maj 2012; liczba stron: 496; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 28.02.2013 -     Ostatnia sprawa (The Affair, 2011); seria/cykl wydawniczy: Jack Reacher tom 16(1)) Camilla Läckberg; przekład: Lech Z. Żołędziowski
Wszystko ma swój początek... W marcu 1997 roku Jack Reacher, czynny oficer żandarmerii wojskowej w randze majora, po raz ostatni wchodzi do Pentagonu. Za chwilę rozstrzygną się jego losy: zostanie aresztowany, zastrzelony w trakcie stawiania oporu lub dyscyplinarnie zwolniony ze służby. Zaledwie pięć dni wcześniej dowódca Reachera, generał Garber, wysłał go z tajną misją do Carter Crossing w stanie Missisipi. Na tyłach baru położonego przy głównej ulicy znaleziono zwłoki młodej kobiety, Janice Chapman, z poderżniętym gardłem. W bezpośrednim sąsiedztwie miasteczka znajduje się Fort Kelham - wielka baza wojskowa, zarazem ośrodek szkoleniowy komandosów. Czy zabójcą jest ktoś z miejscowych? Amerykański żołnierz? Aby nie nadawać śledztwu niepotrzebnego rozgłosu, Reacher ma przeprowadzić je incognito i złożyć raport przełożonym. Sprawy komplikują się, gdy szeryf Carter Crossing, niezwykle urodziwa Elizabeth Deveraux, rozszyfrowuje tożsamość Jacka. To od niej Reacher dowiaduje się, że Chapman nie była pierwszą, lecz trzecią kolejną ofiarą. W podobny sposób zginęły wcześniej dwie inne, olśniewająco piękne kobiety. Niestety, dochodzenia utknęły w martwym punkcie. Czy Deveraux, która je prowadziła, zależało na niewykryciu sprawcy?
ISBN: 978-83-7659-945-8; data wydania: styczeń 2013; liczba stron: 480; format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 25.02.2013 -     Ofiara losu (Olycksfageln, 2006); seria/cykl wydawniczy: Saga o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck, tom 4, Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Ericą. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół...
ISBN: 978-83-7554-199-1; data wydania: wrzesień 2010; liczba stron: 448; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 24.02.2013 -     Galeony Wojny. Tom 2 Jacek Komuda
Dalszy ciąg powieści marynistycznej z pogranicza historii i fantastyki. Mija rok od rozpoczęcia polsko-szwedzkiej wojny o ujście Wisły. Arendt Dickmann, powracający ze zwycięskiej wyprawy kapitan w służbie króla Zygmunta III Wazy, znów zmierzyć się musi z diabelską legendą Lewiatana – tajemniczego kapra napadającego na gdańskie statki. Osądzony, pozbawiony dowództwa, czci i honoru Dickmann przejdzie przez piekło własnej niewiary, aby wraz z polskim szlachcicem, Markiem Jakimowskim stanąć na długość szpady od morskiej bestii. Zdesperowany uczyni wszystko, by zerwać z oblicza Lewiatana maskę tajemnicy i na zawsze posłać go na dno morza. A potem – już jako królewski admirał – poprowadzić polskie galeony wojenne do ostatecznego boju ze Szwedami pod Oliwą, wstrząsając sumieniem dumnego Gdańska
ISBN: 978-83-60505-88-5; data wydania: styczeń 2008; liczba stron: 296; format: 125x195; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction;

-> 23.02.2013 -     Niemiecki bękart (Tyskungen, 2006); seria/cykl wydawniczy: Saga o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck, tom 5, Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
Piąta część rewelacyjnej sagi o Fjällbacka. Wyjątkowo ciekawa powieść, w której wątek współczesny nawiązuje do tajemniczej historii z lat 40. ubiegłego wieku. Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw? W „Niemieckim bękarcie” Camilla Läckberg sprawnie przetyka współczesną narrację opowieścią o doświadczeniach młodej kobiety w latach 40.
ISBN: 978-83-7554-281-3; data wydania: luty 2011; liczba stron: 568; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał, II wojna światowa, naziści, dziennik; (ebook)

-> 20.02.2013 -     Galeony Wojny. Tom 1 Jacek Komuda
Marynistyka z pogranicza historii i fantastyki. ŒŚmierć i chwała! Bitwy wojennych galeonów, salwy całoburtowe, kaperskie rajdy i abordaże na pokładach tonących okrętów, niszczycielskie sztormy. Smak morskiej wody i krwi. Gorycz porażki i słodki zapach zwycięstwa... Œwiat żaglowców, morskich awanturników, kaszubskich piratów, kaprów i kapitanów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Gdańsk, rok 1627. Szwedzi atakują ujście Wisły, ich okręty rozpoczynają blokadę miasta. Do walki z eskadrami Gustawa Adolfa staje młoda polska flota wojenna Zygmunta III Wazy wspierana przez kaprów na służbie królewskiej. Kapitan Arendt Dickmann - późniejszy admirał i zwycięzca w bitwie pod Oliwą - rzuca wyzwanie Fortunie, stawiając na jedną kartę honor i doświadczenie. Razem ze szlachcicem Markiem Jakimowskim - buntownikiem z tureckiej galery - wyrusza w morze, by posłać na dno złowrogiego Lewiatana napadającego na statki z Gdańska. I przekonać się, czy opowieści o bestii z morskich otchłani są prawdą, czy tylko podstępną intrygą szwedzkich korsarzy.
ISBN: 978-83-7574-3142; data wydania: 2011; liczba stron: 400; format: 125x195; wydawnictwo: Fabryka Słów; gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction;

-> 18.02.2013 -     Kamieniarz (Stenhuggaren, 2005); seria/cykl wydawniczy: Saga o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck, tom 3, Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim z nich coś się mocno zacina, Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, nie myli się, w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki...
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości...
ISBN: 9788375541878; data wydania: maj 2010; liczba stron: 536; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 15.02.2013 -     Kaznodzieja (Predikanten , 2004); seria/cykl wydawniczy: Saga o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck, tom 2, Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Agata Igras-Sawicka
Pewnego letniego ranka mały chłopiec w czasie zabawy w wąwozie leżącym nieopodal Fjällbacka odnajduje nagie zwłoki młodej dziewczyny. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Okazuje się bowiem, że pod ciałem dziewczyny leżą szkielety dwóch innych kobiet, które zaginęły pod koniec lat 70-tych...
ISBN: 978-83-7554-162-5; data wydania: luty 2010; liczba stron: 440; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 7.02.2013 -     Głos Bogów (Voice of the Gods, 2006) ; seria/cykl wydawniczy: Era Pięciorga tom 3) Trudi Canavan; przekład: Piotr W. Cholewa
Auraya, jako opiekunka Siyee, musi sprawdzić, kim jest obcy przybysz, który pojawił się w ich krainie. Spotyka tajemniczą kobietę, która twierdzi, że jest przyjaciółką Mirara, i składa kapłance pewną propozycję. Auraya nie potrafi odmówić, jednak musi to ukrywać albo narazić się na gniew bogów. Na południu Mirar cieszy się szacunkiem i akceptacją, odzyskując dawną pozycję wśród swego ludu, jednak ta wolność ma swoją cenę. Tymczasem Emerahl może wreszcie przyłączyć się do Myślicieli w poszukiwaniach Zwoju Bogów, prawda jednak może przybrać inną formę, niż tego oczekiwała. Pentadrianie, rozczarowani przegraną z cyrklianami, knują i układają plany pokonania wrogów sposobami innymi niż bezpośrednia walka. Kiedy umiera nadzieja na pokój, a wojna między zwaśnionymi ludami wydaje się nieunikniona, Auraya wbrew swej woli zostaje wciągnięta w konflikt. Rozwiązanie może jednak kryć się wśród Dzikich, którzy wyruszają na poszukiwanie pogrzebanych dawno temu sekretów. Sekretów, które mogą zmienić świat...
ISBN: 978-83-928837-8-4; data wydania: kwiecień 2010; liczba stron: 672; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy; (ebook)

-> 4.02.2013 -     Ostatnia z dzikich (Last of the Wilds, 2006) ; seria/cykl wydawniczy: Era Pięciorga tom 2) Trudi Canavan; przekład: Piotr W. Cholewa
Choć była architektem zwycięstwa Białych, pierwsze spotkanie z wojną wypełniło sny Aurayi koszmarami. Spaceruje w nich po polach krwi, a polegli wstają, by rzucić jej w twarz oskarżenie: Ty nas zabiłaś. Ty. Wydaje się, że Auraya nie zazna spokoju, dopóki te koszmary nie odejdą, ale jedyny człowiek, któremu ufa i którego mogłaby prosić o pomoc, zniknął. Tkacz Snów Leiard, wciąż usiłując jakoś uporządkować coraz wyraźniejsze wspomnienia dawno zmarłego Mirara, ucieka w góry w towarzystwie Emerahl, być może ostatniej z Dzikich. Choć sama nie jest Tkaczem Snów, Emerahl dysponuje wielką mocą i pomaga Leiardowi w zrozumieniu tej niezwykłej plątaniny pamięci. To, co odkryją, zmieni jego życie na zawsze. A daleko na południu Pentadrianie liżą rany i próbują wybrać nowego przywódcę. Wydaje się, że pokój musi jeszcze zaczekać.
ISBN: 9788392883722; data wydania: listopad 2009; liczba stron: 650; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy; (ebook)

-> 24.01.2013 -     Kapłanka w bieli (Priestess of the White, listopad 2005) Trudi Canavan; przekład: Piotr W. Cholewa
Pierwsza cześć Trylogii "Era Pięciorga". Kiedy Auraya została wybrana na kapłankę, nie wierzyła, że po zaledwie dziesięciu latach stanie się jedną z Białych, najpotężniejszych sług bogów. Niestety, miała niewiele czasu, by przyzwyczaić się do niezwykłej mocy, jaką bogowie jej ofiarowali. Krainę nękają nieznani czarownicy z południa odziani w czarne szaty, a do Białych docierają pogłoski o gromadzącej się armii. Auraya i pozostali Wybrani pracują niestrudzenie, by przypieczętować przymierza i zjednoczyć pod swoim sztandarem cały północny kontynent. Czas jednak ucieka. Wojna przybywa do krain Białych i jeśli Auraya nie nauczy się wykorzystywać swoich nowych umiejętności, nawet łaska bogów może nie wystarczyć, by uratować sprzymierzone krainy.
ISBN: 978-83-928837-5-3; data wydania: 22 kwietnia 2009; liczba stron: 700; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy; (ebook)

-> 12.01.2013 -     Ocalenie (Saving Faith, 1999) David Baldacci; przekład: Maciej Kubicki
Niedaleko Waszyngtonu, w zalesionej okolicy na końcu żwirowej drogi, stoi mały domek W tym miejscu FBI ma przesłuchać jednego z najważniejszych świadków, jakiego agencja miała do tej pory. Faith Lockart ma do opowiedzenia niesamowitą historię. Niestety kilka niepowołanych osób wie o tajnym spotkaniu. Jedną z nich jest prywatny detektyw Lee Adams, a drugą wynajęty zabójca, obserwujący dom na rozkaz swoich potężnych pracodawców. Kiedy Faith Lockhart przychodzi, aby powiedzieć FBI wszystko, co wie o potężnym lobbyście, człowieku, manipulującym polityką rządu USA, zabójca ciągnie za spust i pada niewłaściwa ofiara. Teraz Faith Lockhart musi uciekać przed najbardziej niebezpiecznymi ludźmi w Ameryce. Na szczęście pomaga jej Lee Adams, wplątany w całą aferę.
ISBN: 978-83-7670-122-6; data wydania: luty 2011; liczba stron: 388; format: 140x210; wydawnictwo: Buchmann; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 4.01.2013 -     Erynie Marek Krajewski
Nowy cykl kryminałów Marka Krajewskiego. Tym razem miejscem akcji jest Lwów, a detektywa Eberharda Mocka zastąpi Edward Popielski. We Lwowie wybuchła panika. Żadne dziecko nie może już być bezpieczne. W maju 1939 roku w strasznych męczarniach ginie mały chłopiec. Zbrodnia jest potworna. Kim będzie następna ofiara? Całe miasto liczy na pomoc komisarza Edwarda Popielskiego. Jednak komisarz nie chce przyjąć sprawy. Nie tym razem. Nie wie jeszcze, że został do tego wybrany. Przez mordercę. Przez Erynie, boginie zemsty. Przez przeznaczenie.
ISBN: 978-83-240-1360-9; data wydania: maj 2010; liczba stron: 272; format: 136x205; wydawnictwo: Znak; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 20.12.2012 -     Wygrana (The Winner, 1.12.1998; seria wydawnicza: Fabryka sensacji) David Baldacci; przekład: Jacek Manicki
Lu Ann Tyler, żyjąca w skrajnej nędzy ze swą córeczką Lisą w przyczepie samochodowej, otrzymuje nagle propozycję intratnej pracy. Gdy przybywa na umówione spotkanie, okazuje się, że propozycja dotyczy nie pracy, ale udziału w loterii krajowej, który miałby przynieść LuAnn główną wygraną. Dziewczyna pozostawia sobie czas na przemyślenie propozycji. Dalej wypadki toczą się w błyskawicznym tempie: Lu Ann zostaje zaplątana w morderstwo dwóch mężczyzn, a jednocześnie zamieszana w aferę korupcyjną. Ścigana przez policję i FBI, ucieka za granicę, ale po latach wraca, by ostatecznie rozwikłać tajemniczą również dla niej samej historię.
ISBN: 9788376700960; data wydania: listopad 2010; liczba stron: 464; format: 140x210; wydawnictwo: Buchmann; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 30.11.2012 -     Noc lisa (Night of the Fox, 1986; seria/cykl wydawniczy: Dougal Munro i Jack Carter tom 1) Jack Higgins; przekład: Stanisław Głąbiński
Niemcy w latach II wojny światowej rzeczywiście okupowali brytyjskie wyspy na kanale La Manche – Channel Islands, czyli Wyspy Normandzkie. Książka ta jest jednak dziełem wyobraźni autora, a występujące w niej postacie są całkowicie fikcyjne, choć autor wspomina polityków i dowódców, którzy żyli i działali w latach, w jakich rozgrywa się przedstawiona tu akcja. Hipotetyczne odtworzenie próby zamachu na Rommla, który jako głównodowodzący obroną Wału Atlantyckiego, wizytuje wyspę Man na Kanale La Manche. Brytyjski wywiadowca, zakonspirowany jako wysokiej rangi oficer SS, dostaje się blisko Rommla, by nagle odkryć.....
ISBN: 9788371861512; data wydania: 2002; liczba stron: 253; format: 125x195; wydawnictwo: Prima; gatunek: II wojna światowa, Niemcy, Anglia.

-> 28.11.2012 -     Róże cmentarne (seria/cykl wydawniczy: Jarosław Pater tom 2) Marek Krajewski, Mariusz Czubaj
Nadkomisarz Pater powraca w kolejnym kryminale spółki Krajewski i Czubaj. Jest lato 2007 roku, w tartaku nieopodal Wejherowa znaleziono zwłoki mężczyzny. Pater, żyjący już myślami o zbliżającym się urlopie w Grecji, dość niechętnie przystępuje do rozwikłania zagadki. Sprawy się komplikują, gdy na plaży zostaje odkryte ciało uduszonej dziewczyny, a morderstwo to przypomina Paterowi niewyjaśnioną sprawę sprzed kilku lat. Czy będzie to ostatnie śledztwo nadkomisarza? Co łączy niezidentyfikowane zwłoki z tartaku z zabójstwem na plaży? Czyżby na Wybrzeżu pojawił się copycut killer - seryjny morderca naśladujący popełnione kiedyś zbrodnie? Doskonale skonstruowana fabuła i rozwijająca się w zaskakującym tempie akcja gwarantują znakomitą lekturę, od której nie będzie można się oderwać.
ISBN: 978-83-7414-551-0; data wydania: luty 2009; liczba stron: 320; format: 125x195; wydawnictwo: W.A.B.; gatunek: thriller/sensacja/kryminał

-> 23.11.2012 -     Atlantyda odnaleziona (Atlantis Found, 1999; seria/cykl wydawniczy: Dirk Pitt tom 15) Clive Cussler; przekład: Paweł Wieczorek
1858. Załoga statku wielorybniczego znajduje w ładowni wraku uwięzionego w lodach Antarktydy czaszkę z obsydianu. Marzec 2001. W starej kopalni złota w Kolorado grupa antropologów odkrywa grotę z inskrypcjami i czaszką z obsydianu. W chwilę potem zagadkowa eksplozja niszczy kopalnię. Kwiecień 2001. Statek badawczy NUMA zostaje zaatakowany przez... niemiecki U-Boot z czasów wojny. Dirk Pitt jest pewien, że coś łączy te wydarzenia. Nie wie jednak, że starożytna tajemnica może pomóc współczesnym fanatykom przejąć władzę nad światem...
ISBN: 978-83-241-4110-4; data wydania: 2011; liczba stron: 512; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 18.11.2012 -     Zaginione imperium (Lost Empire, 2010; seria/cykl wydawniczy: Sam i Remi Fargo t. 2) Clive Cussler, Grant Blackwood; przekład: Maciej Pintara, Przemysław Bieliński
Podczas nurkowania u wybrzeży Tanzanii Sam i Remi Fargo natrafiają na dzwon okrętowy z zaginionego podczas wojny secesyjnej konfederackiego okrętu. Idąc tropem jego historii, odkrywają, że kryje sekret, który popycha innych do zbrodni. Od lasów deszczowych Madagaskaru po dżungle Meksyku stają do pojedynku z bezwzględnym przeciwnikiem, który zrobi wszystko, by nikt nie poznał tajemnicy zaginionego imperium Azteków....
ISBN: 978-83-241-3991-0; data wydania: czerwiec 2011; liczba stron: 368; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 18.11.2012 -     Konflikt interesów (Mistress of Justice, 1992) Jeffery Deaver; przekład: Michał Ronikier
Taylor Lockwood pracuje jako aplikantka w jednej z najlepszych nowojorskich kancelarii prawniczych na Wall Street. Znakomity adwokat, Mitchell Reece, prosi ją o pomoc w poszukiwaniu ukradzionego dokumentu. Jego brak grozi przegraną w sprawie, w której stawką są miliony dolarów, a to może oznaczać koniec błyskotliwej kariery. Taylor, zafascynowana przystojnym, błyskotliwym mężczyzną i zaintrygowana sprawą, przyjmuje jego propozycję. Im bardziej jednak zagłębia się w tajemnice firmy Hubbard, White and Willis, tym większe ogarnia ją przerażenie. Poznaje sekrety, wystarczająco obciążające, by zniszczyć czyjąś karierę zawodową i na tyle niebezpieczne, by popchnąć kogoś do zabójstwa. Ale kto jest zdolny posunąć się tak daleko?
ISBN: 978-83-7648-838-7; data wydania: 2004; liczba stron: 344; format: 145x205; wydawnictwo: Prószyński I S-Ka; gatunek: Sensacja, thriller prawniczy

-> 11.11.2012 -     Atlantyda (Atlantis, 2005) David Gibbins; przekład: Radosław Januszewski
Zafascynowany od wieków legendą Atlantydy człowiek nigdy nie ustał w poszukiwaniach baśniowej wyspy, zamieszkiwanej przez ludzi żyjących w harmonii i dostatku, cywilizacji rozwiniętej bardziej niż jakakolwiek inna, społeczeństwa doskonałego, które nagle zaginęło w odmętach fal, nie pozostawiając śladu i skrywając swoją wielką tajemnicę za murami zatopionego miasta. Aż pewnego dnia archeolog Jack Howard natrafia na klucz do rozwiązania zagadki podczas eksploracji morskich głębin w poszukiwaniu statków minojskich na Morzu śródziemnym. Ale nie tylko on pragnie odnaleźć skarby sprzed tysięcy lat – ktoś jeszcze zna lokalizację Atlantydy. Archeolog zostaje uwikłany w grę na śmierć i życie, która może zniszczyć wiele istnień. Odkrycie przekraczające najśmielsze marzenia ma wysoką cenę…
ISBN: 8324122214; data wydania: lipiec 2005 ; liczba stron: 304; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 16.10.2012 -     Pościg (The Chase, 2010) Clive Cussler; przekład: Maciej Pintara, Przemysław Bieliński
Kwiecień 1950: z głębin jeziora w Montanie wyłania się pordzewiałe cielsko parowozu. W środku są szczątki trzech ludzi, którzy zginęli czterdzieści cztery lata wcześniej. Ale tych, którzy obserwują wydobycie wraku, nie interesuje ani lokomotywa, ani jej makabryczna zawartość... Rok 1906: brutalny bandyta terroryzuje zachodnie stany Ameryki. Nie pozostawia żadnych śladów, tylko puste bankowe sejfy... i trupy. Żeby go schwytać, rząd wynajmuje najlepszego fachowca. Isaac Bell wytropił niejednego przestępcę, ale jeszcze nigdy nie stał przed takim wyzwaniem. Bo tym razem musi rzucić się w pościg za mistrzem zbrodni - od Arizony po Kolorado, od Teksasu po zrujnowane trzęsieniem ziemi San Francisco. Ale gdy odkryje tożsamość swojego przeciwnika, pościg zmieni się w walkę o życie....
ISBN: 978-83-241-3773-2; data wydania: październik 2010; liczba stron: 344; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 3.10.2012 -     Szepty dzieci mgły i inne opowiadania (Whispers of the Mist Children; 1999) Trudi Canavan; przekład: Agnieszka Fulińska
Po raz pierwszy na świecie, opowiadania Trudi Canavan zebrane w jednym tomie. Książka zawiera teksty z różnych okresów twórczości autorki, w tym tytułowe opowiadanie od którego rozpoczęła się jej pisarska kariera. W skład zbioru wchodzi pięć opowiadań: “Szepty Dzieci Mgły, “Szalony uczeń – opowiadanie ze świata Czarnego Maga, “Markietanka, “Przestrzeń dla siebie” i “Biuro rzeczy znalezionych. Na końcu każdego opowiadania autorka zamieściła posłowie, w którym pisze o źródłach inspiracji, pytaniach jakie zadawała sobie podczas pisania, a także o tym czego te teksty ją nauczyły.
ISBN: ISBN 978-83-62170-06-7; data wydania: 2010-11-10; liczba stron: 208; format: 130x200; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantastyka, fantasy, miecz i magia

-> 30.09.2012 -     Królowa zdrajców. Trylogia zdrajcy. Księga trzecia (The Traitor Queen: Book Three of Traitor Spy Trilogy; Aug 2012) Trudi Canavan; przekład: Agnieszka Fulińska
Wydarzenia w Sachace zmierzają do punktu kulminacyjnego, gdy Lorkin powraca po kilku miesiącach spędzonych wśród buntowników. Królowa Zdrajców powierza mu doniosłe zadanie wynegocjowania przymierza między jego ludem a Zdrajcami. Lorkin musi zostać budzącym postrach czarnym magiem, aby móc okiełznać potęgę całkowicie nowego rodzaju mocy wykorzystywanej do tworzenia klejnotów. Wiedza ta może przynieść zmiany w Gildii Magów lub sprawić, że Lorkin na zawsze pozostanie wygnańcem.
ISBN: ISBN 978-83-62170-47-0; data wydania: 2012-08-08; liczba stron: 580; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantastyka, fantasy, miecz i magia

-> 11.09.2012 -     Łotr. Trylogia zdrajcy. Księga druga (The Rogue: Book Two of Traitor Spy Trilogy; May 2011) Trudi Canavan; przekład: Agnieszka Fulińska
Żyjąc wśród sachakańskich buntowników, Lorkin stara się dowiedzieć o nich i ich wyjątkowej magii jak najwięcej. Zdrajcy nie są jednak chętni, by podzielić się nią w zamian za wiedzę uzdrowicielską, którą tak desperacko pragną poznać. Choć Lorkin przypuszcza, że obawiają się ujawnić przed światem swoje istnienie, pojawiają się pewne przesłanki, że ich plany są bardziej ambitne. Sonea szuka dzikiego maga, mając świadomość, że Cery nie może w nieskończoność uciekać przed zamachami na swoje życie, mag jednak ma znacznie większy wpływ na półświatek, niż się obawiała. Jego jedynym słabym punktem jest więziona w Strażnicy matka. W Sachace Dannyl utracił poważanie wśród elity, po tym jak pozwolił Lorkinowi dołączyć do Zdrajców. Uwaga ashakich natomiast skupia się na nowym Ambasadorze Elyne, którego Dannyl zna aż za dobrze. Tymczasem na Uniwersytecie dwie nowicjuszki przypominają magom Gildii, że czasami największy wróg kryje się wśród nich samych.
ISBN: ISBN 978-83-62170-16-6; data wydania: 2011-05-04; liczba stron: 580; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantastyka, fantasy, miecz i magia; (ebook)

-> 5.09.2012 -     Misja Ambasadora. Trylogia Zdrajcy. Księga pierwsza (The Ambassador's Mission: Book One of Traitor Spy Trilogy; May 2010) Trudi Canavan; przekład: Agnieszka Fulińska
Sonea jest przerażona, kiedy jej syn, który właśnie ukończył studia, postanawia dołączyć do grupy Ambasadorów Gildii, wybierających się do Sachaki. Kiedy nadchodzi wiadomość, że zaginął, Sonea chce koniecznie ruszyć na poszukiwania, ale nie może opuścić miasta, nie łamiąc prawa zabraniającego czarnym magom opuszczania Imardinu. Kiedy pojawia się u niej Cery, prosząc o pomoc, ponieważ większość jego rodziny została zamordowana, Sonea dowiaduje się, że w półświatku od lat toczy się śmiertelna wojna między Złodziejami. Podejrzane przypadki śmierci sprawiają, że Gildia zaczyna się martwić, czy aby nie ma do czynienia z dzikimi magami.
ISBN: ISBN 978-83-62170-01-2; data wydania: 2010-06-16; liczba stron: 575; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantastyka, fantasy, miecz i magia; (ebook)

-> 1.09.2012 -     Uczennica Maga (The Magician's Apprentice; 2009) Trudi Canavan; przekład: Agnieszka Fulińska
Uczennica Maga opisuje wydarzenia rozgrywające się setki lat przed czasami Gildii Magów. Jest to idealne wprowadzenie do świata bestsellerowej Trylogii Czarnego Maga autorstwa Trudi Canavan. W odległej wiosce Mandryn dziewczyna imieniem Tessia pomaga swojemu ojcu w obowiązkach Uzdrowiciela - co bardzo niepokoi jej matkę, która wolałaby, żeby córka raczej poszukała męża. Chociaż Gildia Uzdrowicieli niechętnie przyjmuje w swe szeregi kobiety, Tessia marzy o pójściu w ślady ojca. Tymczasem w jej życiu następuje nieoczekiwany zwrot. Lecząc chorego przebywającego w rezydencji miejscowego maga, Mistrza Dakona, Tessia zmuszona jest odeprzeć zaloty sachakańskiego maga przebywającego tam w gościnie - i bezwiednie posługuje się magią. Teraz - jako uczennicę Mistrza Dakona - czeka ją zupełnie inna przyszłość. Mimo że nauka oznacza dyscyplinę oraz wiele godzin spędzonych nad książkami, nowe życie daje również Tessii więcej możliwości, niż oczekiwała. Otwiera się przed nią wspaniały świat, pełen pięknych ubrań i służby, a także - co cieszy ją najbardziej - częstych podróży do wielkiego miasta, Imardinu. Przyjemności i przywileje to jednak nie wszystko: Tessia odkrywa również, że z talentem magicznym łączy się odpowiedzialność. Wokół niej dojrzewają zdarzenia, mające doprowadzić do wojny między państwami i konfliktów między magami, jak również straszliwych działań magicznych, których efekty będą odczuwalne przez wiele stuleci...
ISBN: ISBN 978-83-62170-00-5; data wydania: 21.01.2010; liczba stron: 816; format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantastyka, fantasy, miecz i magia; (ebook)

-> 21.08.2012 -     Trylogia Czarnego Maga (The Black Magician; 2001-2003) Trudi Canavan; przekład: Agnieszka Fulińska
Po raz pierwszy na świecie, ekskluzywne wydanie bestsellerowej Trylogii Czarnego Maga autorstwa Trudi Canavan. Gildia magów, Nowicjuszka i Wielki Mistrz w jednym tomie. Książka ze specjalnie na tę okoliczność napisanym wstępem autorki.
Jest to historia biednej dziewczyny ze slumsów, która pewnego dnia przypadkiem odkrywa że posiada potężną moc magiczną. Przez pewne wydarzenie ze świata nędzy dostaje się do świata czarów, bogactwa i luksusu, gdzie służący spełnią każdą jej zachciankę a moc magiczna zapewni jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jednak nowe życie okazuje się, że wcale nie jest takie słodkie, gdyż wraz z bogactwem obnażone zostają mroczne intrygi oraz waśnie i uprzedzenia jakie żądzą światem arystokracji. W samym środku całego ciągu zdarzeń znalazła się Sonea która nie dość że musi zmagać się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą nauka panowania i władania mocą magiczną to jeszcze musi stawić czoła intrygom, złośliwym żartom i otwartej wrogości innych nowicjuszy uczących się władania magią oraz poważnemu niebezpieczeństwu, o którym w jej rodzinnym kraju nie wie nikt poza kilkoma osobami i nią samą.
ISBN: 978-83-62170-34-0; data wydania: 2011-11-23; liczba stron: 1088; format: 165x220; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantastyka, fantasy, miecz i magia

-> 2.07.2012 -     Księżniczka z lodu (Isprinsessan, 2003); seria/cykl wydawniczy: Saga o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck, tom 1, Czarna Seria) Camilla Läckberg; przekład: Inga Sawicka
W niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą – w jednym z domów odkryto zwłoki młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, okazuje się jednak, że Alex została zamordowana. Prywatne śledztwo rozpoczyna Erika Falck - pisarka i przyjaciółka Alex z dzieciństwa, do której dołącza miejscowy policjant Patrik Hedström. Księżniczka z lodu to doskonałe studium psychologii zbrodni. Jednak książka nie ogranicza się jedynie do intrygi kryminalnej. Jest to także powieść obyczajowa z ciekawie nakreślonymi postaciami i interesującym obrazem szwedzkiej prowincji. To mocna strona powieści, która oprócz Szwecji odniosła wielki sukces także we Francji, gdzie trwają przygotowania do produkcji filmu. Pierwsze wydanie Księżniczki z lodu ukazało się w 2003 roku. Od tamtej pory Camilla Läckberg wydała już sześć kryminałów, w których czytelnicy spotykają się z policjantem Patrikiem Hedström i pisarką Eriką Falck oraz mieszkańcami małej miejscowości w pobliżu Göteborga
ISBN: 978-83-7554-105-2; data wydania: sierpień 2009; liczba stron: 424; format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca; gatunek: literatura szwedzka, thriller/sensacja/kryminał; (ebook)

-> 10.06.2012 -     Przejście (The passage, 2010) Justin Cronin; przekład: Zbigniew Kościuk
W tajnej bazie armii amerykańskiej w Kolorado trwają badania nad rzadkim wirusem z boliwijskiej dżungli wydłużającym życie i zwiększającym siłę fizyczną. Ubocznym skutkiem jego działania jest przemiana ludzi w wampiry, wobec których wojsko ma własne plany: nowy gatunek wydaje się doskonałą bronią biologiczną. Agent FBI Brad Wolgast otrzymuje zadanie: dostarczyć dwunastu czekających na egzekucję skazańców do eksperymentu wszczepienia wirusa. W ostatniej fazie "Projektu Noe" wirus ma zostać podany małemu dziecku. Wolfgast zawozi do Kolorado porzuconą przez matkę sześcioletnią Amy Harper Bellafonte. W agencie budzą się wyrzuty sumienia; pomiędzy nim a dziewczynką tworzy się silna więź. Niespodziewanie zarażeni wirusem, zwani wirolami, wydostają się na wolność, zaś kraj ogarnia epidemia. Z bazy uciekają też Amy i Wolfgast. Wirole atakują i mordują wszystkich wokół siebie, w końcu opanowują całe Stany Zjednoczone. Kalifornia i Teksas ogłaszają secesję, a po użyciu broni nuklearnej państwo przestaje istnieć. Niedobitki ludzi kryją się przed wampirami w izolowanych koloniach za wysokimi murami, chronieni snopami reflektorów. 90 lat później. U bram jednej z kolonii położonych na terenie Republiki Kalifornijskiej pojawia się tajemnicza kilkunastoletnia dziewczyna – Amy. Wspólnocie kończą się zasoby energetyczne, czeka ją zagłada. Niewielka grupka ludzi wyrusza w niebezpieczną podróż do Kolorado, gdzie prowadzono kiedyś eksperymenty biologiczne, mając nadzieję na ocalenie.
ISBN: 978-83-7659-538-2; data wydania: październik 2011; liczba stron: 752; format: 150x210; wydawnictwo: Albatros; gatunek: wirus, wampiry, apokalipsa

-> 1.05.2012 -     Meduza (Medusa, 2010; seria/cykl wydawniczy: Kurt Austin tom 8) Clive Cussler, Paul Kemprecos; przekład: Maciej Pintara
Nowy bestseller Wielkiego Mistrza Przygody. Kurt Austin w śmiertelnym wyścigu o udaremnienie globalnego spisku. Rok 1848. Amerykański statek wielorybniczy zawija do portu na mikronezyjskiej wyspie. Wkrótce marynarze zapadają na zagadkową chorobę. Czasy współczesne. Naukowcy z supertajnego podwodnego laboratorium na jednej z wysp Mikronezji znikają bez śladu. U wybrzeży Bermudów niezidentyfikowana jednostka atakuje batysferę NUMA i pozostawia ją głęboko pod powierzchnią morza z pasażerami uwięzionymi na pokładzie. Kurt Austin w porę przychodzi im z pomocą – ale pytanie, kto i dlaczego skazał ich na pewną śmierć, nie daje mu spokoju. Odpowiedź kryje się za nazwą Piramida. I może oznaczać śmierć milionów ludzi. Opowieść pełna jest podmorskich przygód bohaterów, którzy przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu zdolni byli zanurzyć się na ogromne głębokości i badać dno morskie. Wraz z kolejnymi stronami bohaterów przybywa, bowiem Kurt Austin i Joe Zavala mają za sobą wielu ludzi, którym przyświeca ten sam cel. Historia, która rozpoczęła się od prac nad ważnym projektem naukowym, okazuje się siecią zawiłych historii ze zbrodnią w tle i niesamowitymi opowieściami, przechodzącymi z pokolenia na pokolenie. A wszystko po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się śmiertelnego wirusa, panoszącego się na terenie Chin.
ISBN: 978-83-241-3721-3; data wydania: sierpień 2010; liczba stron: 360; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 15.04.2012 -     Upał (seria/cykl wydawniczy: Warbook) Marcin Ciszewski
Stadion Narodowy - miejsce ćwierćfinałowego meczu Polska-Niemcy. Sześćdziesiąt tysięcy kibiców, wśród nich kanclerz i premier. Idealny cel. Panuje nieznośny skwar, ulice Warszawy są pełne kibiców. Ci, którzy zamierzają rozpętać piekło, zrobią to teraz. Podinspektor Jakub Tyszkiewicz nie ma łatwego zadania. To on odpowiada za bezpieczeństwo meczu. Problem w tym, że nie wiadomo, kto jest prawdziwym wrogiem. Czy narodowe bezpieczeństwo wymaga ofiar? Jak daleko mogą posunąć się tajne służby, aby zrealizować swoje cele? Kto decyduje o tym, co jest najlepsze dla interesu państwa? Marcin Ciszewski stworzył w Upale na tyle wiarygodny scenariusz zamachu terrorystycznego, że najprawdopodobniej już jest pod stałą obserwacją polskich służb specjalnych.
ISBN: 978-83-240-1703-4; data wydania: kwiecień 2012; liczba stron: 416; format: 150x210; wydawnictwo: Znak literanova; gatunek: literatura polska, zamach terrorystyczny, mecz Polska-Niemcy, Stadion Narodowy (Audiobook)

-> 20.03.2012 -     Milczące morze (The Silent Sea, 2010; seria/cykl wydawniczy: Z archiwów "Oregona") Clive Cussler, Jack Du Brul; przekład: Maciej Pintara
7 grudnia 1941. Pięciu chłopców szuka skarbu w nieczynnej kopalni na wysepce u wybrzeży stanu Waszyngton. Ale znajdują coś zupełnie innego. I szybko zapominają o odkryciu, bo Ameryką wstrząsa wieść o ataku na Pearl Harbor. Czasy współczesne. Załoga "Oregona" szuka w argentyńskiej dżungli szczątków satelity szpiegowskiego. Kapitan Cabrillo natrafia jednak na coś, co zaprowadzi go na wyspę u wybrzeży Waszyngtonu - do niezwykłego rejsu sprzed pięciuset lat i na dno antarktycznego oceanu, gdzie spoczywa zabójcza dla świata tajemnica, której strzeże milczące morze...
ISBN: 978-83-241-3647-6; data wydania: kwiecień 2010; liczba stron: 311; format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał i sensacja

-> 23.02.2012 -     Afera śródziemnomorska (Mediterranean caper; 1973; kategoria/cykl: Przygody Dirka Pitta) Clive Cussler; przekład: Ziemowit Andrzejewski
Baza lotnicza Stanów Zjednoczonych, położona na greckiej wyspie, zostaje zaatakowana przez niemal zabytkowy - pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej - niemiecki myśliwiec. Major Dirk Pitt, który zmusił do odwrotu tajemniczego napastnika w żółtym Albatrosie, zaczyna prowadzić śledztwo. Dzięki pięknej Teri poznaje jej wuja, starego Niemca, niegdyś towarzysza broni Kurta Heiberta, jednego z najlepszych niemieckich pilotów. Heibert podczas pierwszej wojny światowej zginął w dziwnych okolicznościach, latał zaś właśnie żółtym Albatrosem..
ISBN: 83-7169-246-3; data wydania: 1994; liczba stron: 236 format: 145x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 15.02.2012 -     Pod piracką flagą (Pirate Latitudes; 2009) Michael Crichton; przekład: Danuta Górska
Pełna niesamowitych zwrotów akcji i charakterystycznych bohaterów opowieść przywołująca na myśl "Piratów z Karaibów". Jamajka w 1665 roku, samotny przyczółek brytyjskiej potęgi wśród hiszpańskich posiadłości na spalonych słońcem Karaibach. Stolica Jamajki, Port Royal, miasto rzezimieszków, pijaków i nierządnic to ostatnie miejsce, skąd można przypuścić atak na pobliską hiszpańską twierdzę. A jednak właśnie taki plan obmyślił znany korsarz, kapitan Charles Hunter, za cichym przyzwoleniem gubernatora króla Karola II. Celem jest Matanceros, gdzie rządzi krwiożerczy Cazalla - chroniona przez strome skały i potężne działa niezdobyta forteca. Hunter wraz z załogą, w której skład wchodzą między innymi cichy jak śmierć skrytobójca Sanson, wielki niby góra Maur Basso oraz sokolooka Lazue, będą musieli stawić czoła nie tylko hiszpańskiej flocie. Na ich drodze staną huragany, kanibale, a nawet morskie potwory. Lecz jeśli niesforna banda Huntera odniesie sukces, zapisze się na kartach historii. I zdobędzie skarb - ilość złota zdolną skusić każdego pirata
ISBN: 978-83-7510-474-5; data wydania: sierpień 2010; liczba stron: 608 format: 150x225; wydawnictwo: Albatros; gatunek: Jamajka, piraci, przygoda;

-> 30.01.2012 -     Ucieczki specjalnego znaczenia Stanisław Maria Jankowski, Jolanta Drużyńska
Ucieczki specjalnego znaczenia to historia "porwania" przez CIA na Okinawie oficera polskiego wywiadu wojskowego i dyplomaty Jerzego Bryna, "wybierających wolność" posłów Korbońskiego, Mikołajczyka i Bryi oraz cichociemnego Tadeusza Chciuka "Celta". Joanna Drużyńska i Stanisław M. Jankowski piszą o represjach wobec rodziny zbiegłego pułkownika bezpieki Józefa Światły, ujawniają raport agenta MBP z prywatnej audiencji udzielonej Mikołajczykowi przez Piusa XII, a także działalność jednego z byłych oficerów AK szkolących ochotników, którzy mieli uczestniczyć w amerykańskiej operacji "Dropshot" - atomowego ataku na ZSRR. Autorzy ukazują również nigdy dotąd nie wspominanych bohaterów, którzy za pomaganie uciekinierom zapłacili długoletnim więzieniem, a nawet śmiercią...
ISBN: 978-83-7510-474-5; data wydania: 2011; liczba stron: 608 format: 150x225; wydawnictwo: Amber; gatunek: historia;

-> 23.01.2012 -     Na dno nocy (Night Probe; 1981; kategoria/cykl: Przygody Dirka Pitta) Clive Cussler; przekład: Witold Kalinowski
Maj 1914. Luksusowy transatlantyk tonie po zderzeniu z innym statkiem na Rzece Świętego Wawrzyńca. Tego samego dnia pociąg ekspresowy linii Manhattan spada z mostu do rzeki Hudson. Wraz z nimi znikają jedyne egzemplarze tajnego traktatu pomiędzy USA a Wielką Brytanią... Luty 1989. Dirk Pitt odkrywa, że zaginiony dokument to jedyny ratunek dla Ameryki stojącej w obliczu katastrofy. Ale żeby go odnaleźć, musi przedrzeć się przez niebezpieczną sieć międzynarodowych intryg i stoczyć zabójczy pojedynek w podwodnej otchłani...
ISBN: 978-83-241-3596-7; data wydania: 2010; liczba stron: 412 format: 145x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: thriller/sensacja/kryminał;

-> 13.01.2012 -     Nieznane misje II wojny światowej (Dristige Missioner Fra 2. Verdenskrig; sierpień, 2005; kategoria: literatura faktu) Rasmus Dahlberg; przekład: Wojciech Łygaś
Nieznane misje II wojny światowej to zbiór dziesięciu, opartych na faktach, relacji z kilkunastu ryzykownych, niebezpiecznych i tajnych operacji, prowadzonych przez państwa, uczestniczące w II wojnie światowej na terenie całej Europy i Afryki. W książce przeczytamy m.in. o próbie zamachu na Rommla w Afryce Północnej, zdobyciu kodów niemieckiej Enigmy w 1942 roku, atakach lotniczych aliantów na Zagłębie Ruhry w 1943 roku, czy akcji Ottona Skorzennego (uwolnienie Mussoliniego w Gran Sasso).
ISBN: 9788311120877; data wydania: 2011; liczba stron: 191 format: 145x205; wydawnictwo: Bellona; gatunek: II wojna światowa, Skorzenny, Mussolini, operacje specjalne;

-> 17.12.2011 -     Złoto Spartan (Spartan Gold; September 1, 2009) Clive Cussler, Grant Blackwood; przekład: Maciej Pintera
Nowa seria z nowymi bohaterami w niebezpiecznym wyścigu po legendarny skarb: od tropikalnych mórz, przez wygnańczą wyspę Napoleona, po ośnieżone przełęcze Alp Tysiące lat temu dwa antyczne mocarstwa wszczęły wojnę. Zwycięzca zagarnął bezcenny skarb, który wkrótce zaginął w mroku dziejów. W 1800 roku podczas przeprawy przez Alpy Napoleon Bonaparte dokonał zdumiewającego odkrycia i oznaczył jego miejsce na zaszyfrowanej mapie. Lecz mapa Napoleona zniknęła, a pamięć o niej przeminęła jak triumfy Wielkiej Armii… Aż do dziś. Małżeństwo Sam i Remi Fargo, miłośnicy historii i poszukiwacze skarbów, znajdują na mokradłach w Maryland… niemieckiego U-Boota z czasów wojny. I coś, co może być kluczem do zaginionej mapy Napoleona. Co wciągnie ich w pojedynek z ogarniętym obsesją szaleńcem, dla którego starożytny skarb jest cenniejszy niż ludzkie życie...
ISBN: 9788324139804; data wydania: 2011-01-25; liczba stron: 344 format: 148x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka;

-> 10.12.2011 -     Kolekcjoner (Shock Wave; 1996) Tom Clancy przekład: Monika Wiśniewska-Wyrwas
W odpowiedzi na nasilające się ataki grup terrorystycznych, wyposażonych w najnowsze zdobycze techniki wojskowej, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych powołała do życia trzeci wydział - tajną jednostkę, w ramach której działają agenci o niezwykłych umiejętnościach - kolekcjonerzy.
ISBN: 83-89667-37-1; data wydania: 2005-11-10; liczba stron: 358 format: 150x210; wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza DE FACTO; gatunek: kryminał, sensacja; (ebook)

-> 7.12.2011 -     Zabójcze wibracje (Shock Wave; 1996) Clive Cussler przekład: Paweł Wieczorek
Dirk Pitt w pojedynku ze zbrodniczym królem diamentów o uratowanie Świata przed katastrofą. Rok 1856. Angielski kliper wiozący skazańców do kolonii karnej w Australii tonie podczas potężnego sztormu. Fale wyrzucają dwoje rozbitków na bezludną tropikalną wyspę, która kryje niewyobrażalny skarb... Czasy współczesne. Przerażające zjawisko na Pacyfiku. Zabójcze infradźwięki mogą unicestwić życie w promieniu setek kilometrów. Dirk Pitt odkrywa ich źródło. I rozpoczyna dramatyczny wyścig z czasem. Jeśli przegra, milion ludzi straci życie...
ISBN: 978-83-241-3908-8; data wydania: 2011; liczba stron: 512 format: 150x210; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka;

-> 1.12.2011 -     Zabójczy Żart (Dead Simple; 2007) James Peter, przekład: Joanna Lazar-Chmielowska
Klasyczny kryminał. Makabryczny żart miał być atrakcją wieczoru kawalerskiego. Nieoczekiwanie niedoszły pan młody przepada bez wieści, a czterech jego kumpli ginie w wypadku samochodowym. Nadinspektor Roy Grace ma coraz mniej czasu na rozwikłanie zagadki. Jedyny człowiek, który może pomóc odnaleźć Michaela, z nieznanych powodów milczy.
ISBN: 9788392575535; data wydania: 2007; liczba stron: 384 format: 123x200; wydawnictwo: Media Lazar; gatunek: kryminał, sensacja; (ebook)

-> 29.11.2011 -     www.ru2012.pl Marcin Ciszewski: czyta: Roch Siemianowski
Czas: 25 września 2012. Miejsce: Warszawa, Port Lotniczy Okęcie. Jerzy Grobicki opuszcza pokład samolotu. Nim wsiądzie do auta stojącego przed terminalem, padają strzały. Kontrolę nad warszawskim lotniskiem przejmują terroryści. Są ofiary śmiertelne. To największy zamach w historii kraju.
ISBN: 978-83-237-3485-7; data wydania: 2011; Długość: 12 godz. 5 min.; wydawnictwo: Znak; gatunek: sensacja, przygoda, science-fiction i fantasy, II wojna Światowa; (Audiobook)

-> 21.11.2011 -     Agenci Hendersona - Uciekinierzy (Henderson's Boys - The Escape,; 2009) Robert Muchamore: przekład: Bartłomiej Ulatowski
Nowa seria Roberta Muchamore'a "Henderson's Boys", to fascynująca historia początków CHERUBA, tajnej komórki brytyjskiego wywiadu szkolącej dzieci na profesjonalnych szpiegów, jest wciągająca, miejscami wstrząsająca i pełna humoru. Przeżywając wojenne przygody, chłopcy nieraz wpadają w kłopoty przez swoje wybryki, ponieważ nawet przebrane za szpiegów i dywersantów wciąż dzieci są tylko dziećmi. Bardzo dobra seria, można powiedzieć, że jest to wersja Bourna, Roberta Ludluma, dla młodszych (nie najmłodszych) czytelników.
ISBN: 978-83-237-3485-7; data wydania: maj 2010; liczba stron: 272 format: 200x140; wydawnictwo: Egmont Polska; gatunek: sensacja, przygoda, II wojna światowa;

-> 20.11.2011 -     Cyklop (Sea Strike; 1997) Clive Cussler przekład: Jacek Manicki
Rok 2006. Wojna domowa w Chinach grozi ogólnoświatowym konfliktem nuklearnym. Obie strony dysponują bronią jądrową i są gotowe ją użyć. Na Morze Wschodniochińskie wyrusza supernowoczesny amerykański niszczyciel USS dowodzony przez komandor Amandę Lee Garrett. Musi wytropić i zniszczyć chińskie atomowe okręty podwodne, zanim odpalą pociski.
ISBN: 8371697848 ; data wydania: 2001; liczba stron: 351 format: 140x200; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka; (ebook)

-> 28.10.2011 -     Chata (The Shack, 2007) William P. Young; przekład: Anna Reszka
Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatą, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu , Azjatką uosabiającą Ducha Świętego. Recenzja Recenzja2
ISBN: 978-83-7534-041-9; data wydania: marzec 2011; liczba stron: 300; format: 130x200; wydawnictwo: Nowa Proza; gatunek: thriller, wiara

-> 24.10.2011 -     Gwałt Joanna Chmielewska
Najnowsza książka Joanny Chmielewskiej przenosi nas w czasy PRL-u i czyni to w sposób bezbolesny. Początkowo tylko pewne sygnały informują nas, gdzie jesteśmy - to kostium z Mody Polskiej, obuwie z MHD lub menu w restauracji, śledzik i kotlet schabowy z kapustą. Dopiero później cienie tamtego ustroju pojawiają się w dialogach czy przemyśleniach bohaterów, by na końcu ukazać się w pełni i to mocno dosadnie. Najistotniejsza jest atmosfera tamtych czasów, ukazana i na sali sądowej, z jej absurdami i bezdusznością, z układami i drugim albo i trzecim dnem, i w opisywanej mentalności, w emocjach i namiętnościach głównych bohaterów. To jest świat małego miasteczka, nawet jeśli chodzi o miasto Płock. To jest sposób myślenia prostych dziewcząt, mechanizmy, które rządzą uczuciami i czynami w prostym celu - zdobywania i tracenia mężczyzny. Jak twierdzi Autorka, historia opisywanej rozprawy sądowej jest autentyczna, autentyczne są dialogi z sali sądowej, autentyczna i nie przerysowana postać zramolałego sędziego. Ale nie tylko to.
ISBN: 978-83-62136-54-4 ; data wydania: 2011-07-22; liczba stron: 360; format: 125x195; wydawnictwo: Klin; gatunek: proza polska, powieść, sensacja, humor

-> 20.10.2011 -     Operacja Burzowy Smok (Sea Strike; 1997) James Cobb: przekład: Andrzej Leszczyński
Rok 2006. Wojna domowa w Chinach grozi ogólnoświatowym konfliktem nuklearnym. Obie strony dysponują bronią jądrową i są gotowe ją użyć. Na Morze Wschodniochińskie wyrusza supernowoczesny amerykański niszczyciel USS dowodzony przez komandor Amandę Lee Garrett. Musi wytropić i zniszczyć chińskie atomowe okręty podwodne, zanim odpalą pociski.
ISBN: 8371697848 ; data wydania: 2001; liczba stron: 351 format: 140x200; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka; (ebook)

-> 12.10.2011-     Kapitan kuk Krzysztof Baranowski
Wyprawa "Śmiałego" dookoła Ameryki Południowej pod dowództwem kapitana Bolesława Kowalskiego. Kapitan Baranowski w roli kuka ma niezwykłe pole obserwacji - jako kapitan jest w stanie ocenić strategię dowódcy, a równocześnie jest blisko całej załogi, którą musi wykarmić. W rezultacie powstaje ciekawa opowieść o trudnościach długiego rejsu wyłamująca się ze sztampy dotychczasowych "książek porejsowych".
Data wydania: 1968; liczba stron: 268 format: 125x195; wydawnictwo: Iskry; gatunek: przygoda, podróże, żeglarstwo

-> 6.10.2011-     Rozbitkowie Zbigniew Kosiorowski
Powieść przygodowa, czwarta z cyklu: Przez cztery oceany
ISBN: 83-03-02795-6; data wydania: 1989; liczba stron: 266 format: 120x165; wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza; gatunek: przygoda, podróże, żeglarstwo

-> 30.09.2011-     Wyspa Wiecznego Żeglarza Zbigniew Kosiorowski
Powieść przygodowa, trzecia z cyklu: Przez cztery oceany
ISBN: 83-03-02222-9; data wydania: 1989; liczba stron: 374 format: 120x165; wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza; gatunek: przygoda, podróże, żeglarstwo

-> 26.09.2011-     Skarby kapitana Flinta Zbigniew Kosiorowski
Powieść przygodowa, druga z cyklu: Przez cztery oceany
ISBN: 83-03-01556-7; data wydania: 1987; liczba stron: 306 format: 120x165; wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza; gatunek: przygoda, podróże, żeglarstwo

-> 22.09.2011-     Ocean Pierwszy Zbigniew Kosiorowski
Powieść przygodowa, pierwsza z cyklu: Przez cztery oceany
ISBN: 83-03-01357-2; data wydania: 1986; liczba stron: 224 format: 120x165; wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza; gatunek: przygoda, podróże, żeglarstwo

-> 16.09.2011-     Duch Białowieży (1971) Aleksander Omiljanowicz
Opowieść o realiach II wojny światowej. Historia rosyjskiego szpiega, który działa w samym sercu niemieckiego wywiadu. Poprzez brawurowe i niebezpieczne akcje wiele razy krzyżuje plany Niemcom. Bohater, ryzykując życie, uwalnia niektórych więźniów, zabija oficerów niemieckich itd.
Data wydania: 1986; liczba stron: 335 format: 125x195; wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie; gatunek: sensacja, historia

-> 10.09.2011-     Podwójny cel (Target lock; 2001) James Cobb: przekład: Władysław Wojciechowski
Rok 2008. Morze Arafura. Piraci napadają na amerykański okręt wydobywający z oceanu satelitę z tajnymi danymi wojskowymi. Znikają z cennym ładunkiem gdzieś wśród setek indonezyjskich wysp. Komandor Amanda Garrett i morski oddział specjalny US Navy muszą odzyskać satelitę. I zlikwidować najpotężniejszego terrorystę, zanim wykona morderczy ruch...
ISBN: 9788372459466; data wydania: 2002; liczba stron: 367 format: 150x205; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka; (ebook)

-> 2.09.2011-     Dobry adres to człowiek Dorota Terakowska
Książka jest zbiorem felietonów niedawno zmarłej pisarki, publikowanych na łamach magazynu Elle. Lekkie, dowcipne teksty poruszają m.in. tematy mediów, mody, obyczajów i rodziny. W oparciu o własne obserwacje Terakowska pisze z nutką satyry o bezkrytycznym podążaniu za trendami, snobizmie i innych powszechnych przywarach Polaków. Pisarka wykorzystuje oryginalny talent narracyjny do przedstawienia swoich przemyśleń w sposób przystępny, bez publicystycznej czy moralizatorskiej powagi.
ISBN: 83-08-03620-1; data wydania: 2004; liczba stron: 65; format: 125x200; wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; gatunek: publicystyka, felietony; (ebook)

-> 2.09.2011-     Jeden dzień czarownicy Dorota Terakowska
Na treść składają się dwa bajkowe opowiadania przeznaczoną dla młodszych (i nie tylko) dzieci o przygodach Czarownicy w jej baśniowym świecie widzianym współcześnie, oraz w pokoju współczesnej dziewczynki.
ISBN: ; data wydania: 2003; liczba stron: ; format: ; wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; gatunek: bajki; (ebook)

-> 1.09.2011-     Janek - Historia Małego Powstańca (2011) Maciej Słomczyński i Beniamin Muszyński
Jej bohaterem jest mały harcerz - Zawiszak, który działa w poczcie powstańczej i dostaje do wykonania ważne zadanie… Opowieść przeznaczona jest dla młodszych odbiorców, ale i starsi mogą ją z zainteresowaniem przejąć. Redakcja tak uzasadnia publikację: Prezentując to nieduże dziełko, nasza redakcja pragnie oddać hołd partyzantom przeciwstawiającym się nazistowskiej zarazie, walczącym, zwyciężającym i ginącym za wolność, sprawiedliwość i Polskę, a przede wszystkim powstańcom warszawskim NIEZALEŻNIE OD TEGO, czy ich zryw nazwiemy katastrofą czy odpowiedzią na jedyną i niepowtarzalną w tamtym okresie szansę odzyskania niepodległości.
ISBN: 978-83-932232-4-4; data wydania: 2011; liczba stron: 22 format: ; wydawnictwo: Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru ; gatunek: Gamebook (gra książkowa lub paragrafowa); (ebook)

-> 30.08.2011-     Morski Myśliwiec (Seafighter; 1999) James Cobb: przekład: Andrzej Leszczyński
Dowodzona przez komandor Amandę Lee Garett eskadra supernowoczesnych poduszkowców bojowych zostaje skierowana na wody terytorialne Liberii - rejon zbrojnego konfliktu. Ma udaremnić plany szalonego afrykańskiego generała, który zamierza wywołać wojnę światową.
ISBN: 83-7245-236-9 ; data wydania: 1999-01-01; liczba stron: 448 format: 150x205; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka; (ebook)

-> 26.08.2011-     Siewcy Śmierci (Choosers of the Slain; 1996) James Cobb: przekład: Michał Juszkiewicz
Rok 2006. Argentyńska piechota morska dokonuje inwazji na brytyjską stację badawczą na Antarktydzie. Celem są bogate złoża surowców mineralnych. Stany Zjednoczone wysyłają w kierunku Antarktydy jednostkę znajdującą się najbliżej punktu zapalnego - supernowoczesny, niewykrywalny dla radarów niszczyciel dowodzony przez komandor Amandę Garrett. Okręt ma uniemożliwić Argentynie przetransportowanie na Antarktydę wojsk i zaopatrzenia.
ISBN: 83-7169-456-3 ; data wydania: 01-01-1997; liczba stron: 256 format: 150x205; wydawnictwo: Amber; gatunek: kryminał, sensacja, marynistyka; (ebook)

-> 20.08.2011-     Cel Bourne'a (The Bourne Objective; 2010) Robert Ludlum, Eric van Lustbader: przekład: Krzysztof Sokołowski
Kontynuacja powieści "Mistyfikacja Bourne'a" zaczyna się tuż po strzelaninie w Afryce i śmierci przyjaciółki Jasona Bourne'a, handlarki sztuki, Tracy Atherton. Bourne przywołuje w swojej porażonej amnezją pamięci fragmenty zdarzeń związane z zamordowaniem na Bali młodej kobiety, Holly Marie Moreau, od której otrzymał przedziwnie grawerowany pierścień - jak się później okaże własność tajnego bractwa Severus Domna - który wraz z laptopem, będącym w posiadaniu Leonida Arkadina, strzeże tajemnicy fortuny tak ogromnej, legendarnych kopalni złota króla Salomona, że gwarantuje ona panowanie nad światem. Bourne, walczący z zawodzącą go pamięcią, otoczony jest wrogami, do których zalicza się przede wszystkim Sekretarz Obrony Bud Halliday, a także ludźmi, z którymi musi współpracować, lecz których uczciwości i intencji nie jest pewien. Przyjaźń z Chrissie, siostrą Tracy, oraz kolejne tajemnicze zdarzenie - atak w londyńskim klubie, omal nie kończą się dla niego tragicznie.
ISBN: 978-83-7659-526-9 ; data wydania: Czerwiec 2011 ; liczba stron: 488 format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: kryminał, sensacja

-> 15.08.2011-     61 godzin (61 Hours; 2010) Lee Child: przekład: Andrzej Szulc
Życie bez bagażu ma swoje plusy, ale może okazać się bolesne, gdy jest minus dwadzieścia stopni, z powodu śnieżycy zamknięto autostradę i nie można się szybko przenieść w cieplejsze klimaty. Taki los spotyka byłego wojskowego policjanta, Jacka Reachera, od lat prowadzącego życie nomady, kiedy autokar, którym podróżował, wpada w poślizg i ląduje w rowie. W końcu po długich perypetiach udaje się przetransportować pasażerów do pobliskiego miasteczka Bolton, gdzie Reacher odkrywa, że miejscowy komisariat policji jest w stanie paranoi. W więzieniu kilka mil dalej, siedzi przywódca motocyklowego gangu handlującego metamfetaminą. Przemarznięty do szpiku kości Reacher staje się w Bolton kimś w rodzaju męża opatrznościowego: on jeden może uratować Janet Salter, koronnego świadka oskarżenia w sprawie o handel narkotykami, kiedy zejdą z posterunku pilnujące ją policjantki.
ISBN: 978-83-7659-507-8 ; data wydania: Lipiec 2011 ; liczba stron: 432; format: 145x205; wydawnictwo: Albatros; gatunek: kryminał, sensacja

-> 10.08.2011-     Siła perswazji (Persuader; 2003) Lee Child: przekład: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Nigdy nie wybaczaj, nigdy nie zapominaj. To motto zawsze przyświecało Reacherowi. Francis Xavier Quinn był z pewnością jednym z najgorszych ludzi, jacy stanęli na jego drodze. Człowiekiem, który zrobił coś naprawdę niewybaczalnego. Dlatego jego śmierć tak bardzo cieszyła Jacka. Aż do dnia, gdy po dziesięciu latach zobaczył go ponownie - całego i zdrowego w czarnym cadillacu przed budynkiem bostońskiej filharmonii... Nie przepraszaj, z niczego się nie tłumacz. Dobry sposób na życie. Sposób Reachera. Jack jest świadkiem brutalnej próby porwania młodego studenta. Postanawia interweniować. W rezultacie kilka osób traci życie. Ginie też policjant. Reacher nie zamierza jednak składać wyjaśnień. Czyżby w końcu przestał odróżniać dobro od zła? Tylko dlatego, że sprawa dotyczy go osobiście?
ISBN: 978-83-7659-147-6; data wydania: Maj 2011 ; liczba stron: 488; format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: kryminał, sensacja

-> 06.08.2011-     Ostatnie życzenie (1993) Andrzej Sapkowski
zbiór opowiadań fantasy, napisany przez Andrzeja Sapkowskiego, stanowiący wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie. Opowiadania: Głos rozsądku, Wiedźmin, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kwestia ceny, Kraniec Świata, Ostatnie życzenie.
ISBN: 978-83-7578-028-4; data wydania: Styczeń 1999 ; liczba stron: 288; format: 145x200; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy

-> 02.08.2011-     Miecz Przeznaczenia (1992) Andrzej Sapkowski
Następne po Ostatnim życzeniu. Ten tom opowiadań stanowi wprowadzenie do sagi o Geralcie z Rivii i razem z Ostatnim życzeniem wyjaśniają najważniejsze wydarzenia w życiu głównych bohaterów cyklu. Opowiadania wchodzące w skład zbioru: Granica możliwości, Okruch lodu, Wieczny ogień, Trochę poświęcenia, Miecz przeznaczenia, Coś więcej.
ISBN: 978-83-7578-029-1; data wydania: Grudzień 2010 ; liczba stron: 344; format: 145x200; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy (ebook)

-> 29.07.2011-     Pani Jeziora (1999) Andrzej Sapkowski
Piąty - i ostatni - tom sagi o wiedźminie Geralcie, pięknej czarodziejce Yennefer i Cirilli - Dziecku Przeznaczenia. Jaki los czeka wiedźmina? Czy dane mu będzie połączyć się z miłością jego życia? Czy ziści się złowieszcza przepowiednia i czy przetrwa świat ogarnięty morderczą wojną? Świat elfów, ludzi i krasnoludów. Ciri wpatruje się w wypukły relief przedstawiający ogromnego węża. Gad, zwinąwszy się w kształt ósemki, wgryzł się zębiskami we własny ogon. To pradawny wąż Uroboros, symbolizujący nieskończoność i sam będący nieskończonością. Ten symbol przypomina, że w każdej chwili, w każdym zdarzeniu kryją się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Każde odejście jest zarazem powrotem.
ISBN: 978-83-7578-034-5; data wydania: Grudzień 2010 ; liczba stron: 520; format: 145x200; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy (ebook)

-> 23.07.2011-     Wieża Jaskółki (1997) Andrzej Sapkowski
Jesienne Ekwinokcjum tegoż dziwnego roku przyniosło rozmaite znaki na niebie i na ziemi, które jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia niechybnie zwiastowały. Tuż przed północą zerwała się straszliwa zawierucha, zadął potępieńczy wicher, a pędzone po niebie chmury przybrały fantastyczne kształty, wśród których najczęściej powtarzały się sylwetki galopujących koni i jednorożców. Lelki dzikimi głosami wyśpiewywały konajączkę, zaskowyczała straszna beann'shie, zwiastunka rychłej i gwałtownej śmierci, a gdy przegalopował Dziki Gon i rozwiały się chmury, ludzie zobaczyli księżyc - malejący, jak zwykle w czas Zrównania. Ale tej nocy księżyc miał barwę krwi. W świątyni bogini Melitele trzy osoby śnią ten sam sen. "Krew na jej twarzy... Tyle krwi..." Bezlitośni zabójcy z Nilfgaardu są już na tropie Ciri. Ta zaś, ciężko ranna, powraca do zdrowia w zagubionej wśród bagien chacie pustelnika Vysogoty. W tym samym czasie drużyna Geralta, pokonując kolejne przeszkody, dociera wreszcie do ukrywających się druidów. Czy wiedźminowi uda się odnaleźć Ciri? Jaką rolę odegra osnuta legendą Wieża Jaskółki?
ISBN: 978-83-7578-033-8; data wydania: Grudzień 2010 ; liczba stron: 428; format: 145x200; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy (ebook)

-> 21.07.2011-     Chrzest ognia (1996) Andrzej Sapkowski
Trzeci tom wychwalanej przez krytykę i uwielbianej przez czytelników wiedźmińskiej sagi. Geralt, wyleczony przez driady z ran odniesionych w czasie puczu na wyspie Thanedd, wyrusza na poszukiwanie przeznaczonego mu Dziecka Niespodzianki. Oprócz nieodłącznego Jaskra, trubadura i domorosłego filozofa, do kompanii wiedźmina przystępują: pełna temperamentu łuczniczka Milva, nilfgaardzki rycerz - koszmar ze snów Ciri - którego poszukują najlepsi szpiedzy Cesarstwa, sprytny gnom zwiadowca, pięciu rubasznych krasnoludów oraz noszący się staroświecko i pachnący intensywnie ziołami cyrulik - osobnik jakby nie z tej bajki.
ISBN: 978-83-7578-032-1 ; data wydania: Grudzień 2010 ; liczba stron: 334; format: 145x200; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy (ebook)

-> 18.07.2011-     Czas pogardy (1995) Andrzej Sapkowski
ciąg dalszy sagi o wiedźminie. Nastał czas pogardy, czas miecza i topora, czas wilczej zamieci. Wśród wojennej zawieruchy znaleźli się Geralt, Yennefer i Ciri, ale każde z nich gdzie indziej. Ciri czuje się porzucona, zapomniana, musi sama borykać się z trudami wędrówki przez obcy kraj, w którym się znalazła. Czy wiedźmin, który szuka, odnajdzie swoje Przeznaczenie? .
ISBN: 883-7054-091-0 ; data wydania: Styczeń 1999 ; liczba stron: 319; format: 145x200; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy (ebook)

-> 12.07.2011 -     Krew elfów (1994) Andrzej Sapkowski
Pierwsza powieść króla polskiej fantasy! miecz, czary i szpiegowska intryga. wiedźmin przygarnął płomień, od którego może zapłonąć świat. .
ISBN: 83-7054-079-1; data wydania: 2000-08-22; liczba stron: 295; format: 125x195; wydawnictwo: Supernowa-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA; gatunek: fantasy (ebook)

-> 9.07.2011-     Kości w proch Kathy Reichs
Dla Tempe Brennan odkrycie szkieletu młodej dziewczyny w Akadii w Kanadzie, to więcej niż następna zwykła sprawa. Evangeline, najlepsza przyjaciółka Tempe z dzieciństwa, również pochodziła z Akadii. Dziewczynka była najbardziej egzotyczną osobą w świecie ośmioletniej Tempe. Kiedy zniknęła, Tempe ostrzegano, aby jej nie szukała, nazywając Evangeline "niebezpieczną". Trzydzieści lat później, przepełniona wspomnieniami, Tempe zastanawia się czy znalezione szczątki mogą należeć do przyjaciółki, którą straciła wiele lat wcześniej oraz co oznaczają dziwne zmiany na kościach. W międzyczasie, chłopak Tempe, Ryan, prowadzi dochodzenie w sprawie serii zabójstw. Dwie dziewczyny nie żyją. Trzy następne uznano za zaginione. Czy możliwe, aby szkielet znaleziony w Nowym Brunszwiku był częścią schematu? Podczas gdy Tempe korzysta z najnowszych osiągnięć antropologii sądowej aby zgłębić przeszłość, Ryan tropi seryjnego mordercę.
ISBN: 978-83-60504-90-1; data wydania: styczeń 2009; liczba stron: 496 format: 125x195; wydawnictwo: Red Horse; gatunek: kryminał i sensacja, horror i thriller

-> 03.07.2011 -     Jutro możesz zniknąć (Gone Tomorrow, 2009) Lee Child; przekład: Andrzej Szulc
Jack Reacher wie, po czym rozpoznać zamachowca-samobójcę. Listę dwunastu oznak behawioralnych sporządzoną przez izraelski wywiad zna na pamięć. Nowojorskie metro, linia numer sześć, godzina druga w nocy. Jack i pięcioro pasażerów. Czworo z nich nie budzi podejrzeń. Piąty, biała kobieta, około czterdziestki, wydaje się idealną kandydatką na gotową na śmierć terrorystkę. Reacher próbuje zagadać desperatkę, odwrócić jej uwagę; w trakcie rozmowy przerażona kobieta wyciąga rewolwer i strzela sobie w głowę. Policja umarza dochodzenie, lecz sprawą dziwnego samobójstwa nadal interesują się służby specjalne. I nie tylko one. Susan Mark pracowała w Pentagonie i miała dostęp do informacji istotnych dla bezpieczeństwa narodowego. Informacji, za które wiele osób gotowych jest zabić... a Reacher właśnie stał się ich celem numer 1. Tropiony przez policję, FBI i terrorystów z Al-Kaidy staje do nierównej walki.
ISBN: 9788376591988; data wydania: luty 2011 ; liczba stron: 472; Format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: powieść młodzieżowa, fantasy, przygodowa

-> 25.06.2011 -     Fenomen. (The Shimmer, 2009) David Morrel; przekład: Danuta Górska
Rostov w stanie Teksas. Od dziesiątków lat pojawiają się tu wywierające hipnotyzujący wpływ na ludzi tajemnicze światła. Oficer policji Dan Page przejeżdża do miasteczka w poszukiwaniu żony, która zaginęła kilka dni wcześniej. Odnajduje ją wpatrującą się w horyzont na wypełnionej ludźmi platformie obserwacyjnej - dokładnie w miejscu, gdzie wcześniej porzuciła swój samochód. Dan i Tori ledwie uchodzą z życiem, gdy wśród zebranych turystów pojawia się szaleniec z karabinem w ręku. Rozpętuje się piekło, dochodzi do masakry. To traumatyczne wydarzenie nie zniechęca kobiety. Tori nie chce opuścić Rostova, ani zrezygnować z oglądania świateł. By ratować żonę, Dan musi rozwiązać zagadkę sięgającą pierwszej wojny światowej: tajnego eksperymentu wojskowego, który wymknął się spod kontroli. Światła okazują się bardziej niebezpieczne, niż można byłoby przypuszczać, lecz jeszcze groźniejsi są ci, którzy usiłują wykorzystać je do własnych celów...
ISBN: 9788376593616; data wydania: 19.04.2011; liczba stron: 408; Format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: powieść młodzieżowa, fantasy, przygodowa

-> 05.05.2011 -     Kroniki rodu Kane #1 - Czerwona piramida. (Kane Chronicles: The Red Pyramid, 2010) Rick Riordan; przekład: Agnieszka Fulińska
Od śmierci matki Carter i Sadie są sobie niemal obcy. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i Sadie na "eksperyment naukowy" do British Museum, w nadziei że uda mu się z powrotem połączyć rodzinę. Zamiast tego jednak uwalnia egipskiego boga Seta, który skazuje doktora na wygnanie, a jego dzieci zmusza do ucieczki. Wkrótce Sadie i Carter odkrywają, że budzą się wszyscy bogowie Egiptu, a najgorszy z nich - Set - chce zniszczyć rodzinę Kane. Aby go powstrzymać, dzieci muszą podjąć niebezpieczną podróż po całym świecie. Będzie to zadanie, które przybliży je do prawdy o rodzinie i ujawni jej powiązania z tajnym stowarzyszeniem istniejącym od czasów faraonów.
ISBN: 9788362170135; data wydania: luty 2011; liczba stron: 544; Format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: powieść młodzieżowa, fantasy, przygodowa

-> 10.04.2011 -     Hrabia Monte Christo (Le comte de Monte-Cristo, 1844) Aleksander Dumas (ojciec); przekład: Julian Rogoziński
Dramatyczne losy młodego marynarza, Edmunda Dantesa, który na skutek wysłanego z zawiści fałszywego donosu zostaje skazany na dożywocie i wtrącony do lochów zamku If. Dzięki splotowi okoliczności nie tylko udaje mu się po czternastu latach zbiec z więzienia, ale też zdobyć ogromne bogactwa. Wyrwawszy się na wolność, przyjeżdża do Paryża, gdzie jako hrabia Monte Christo rozpoczyna dzieło zemsty na swoich wrogach...
ISBN: 8320713498; data wydania: 1991; liczba stron: t1/362, t2/328, t3/336; Format: 150x200; wydawnictwo: Iskry; gatunek: proza francuska, przygodowa

-> 14.03.2011 -     Jeżycjada Małgorzata Musierowicz
Cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Nie będę opisywał poszczególnych książek. "Zarażony" przez Wojciecha przeczytałem po raz kolejny cały zestaw w kolejności wydania:
(1975 Małomówny i rodzina; 1977 Szósta klepka; 1979 Kłamczucha; 1981 Kwiat kalafiora; 1981 Ida sierpniowa; 1986 Opium w rosole; 1990 Brulion Bebe B.; 1992 Noelka; 1993 Pulpecja; 1993 Dziecko piątku; 1994 Nutria i Nerwus; 1996 Córka Robrojka; 1998 Imieniny; 1999 Tygrys i Róża; 2002 Kalamburka; 2004 Język Trolli; 2005 Żaba; 2006 Czarna polewka; 2008 Sprężyna)
gatunek: proza polska, młodzieżowa.

-> 31.01.2011 -     Mistyfikacja (Play Dead, 1990) Harlan Coben; przekład: Krzysztof Sokołowski
Laura Ayars i David Baskin wydają się być stworzeni dla siebie. Była modelka, obecnie właścicielka domu mody Svengali, i gracz Boston Celtics, gwiazda ligi NBA. Piękni, młodzi, bogaci i zakochani. Tragiczny wypadek przerywa ich miesiąc miodowy w Australii. Okoliczności śmierci są niejasne, ale wszystko wskazuje na to, iż David utonął podczas kąpieli w oceanie. Zrozpaczona dziewczyna nie potrafi pogodzić się z zagadkowym zaginięciem ukochanego. Nieświadoma grożącego jej niebezpieczeństwa, poddaje w wątpliwość oficjalną wersję zdarzeń. Czy rzeczywiście chodzi o wypadek, czy o samobójstwo, czy nawet o morderstwo? A może David żyje, a jego śmierć upozorowano? Kolejno giną osoby, które mogły znać odpowiedź. Komuś wyraźnie zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw.
ISBN: 9788376592022; data wydania: wrzesień 2010; liczba stron: 544; Format: 130x200; wydawnictwo: Albatros; gatunek: gatunek: kryminał i sensacja, powieść, proza obca.

-> 10.01.2011 -     Percy Jackson i bogowie olimpijscy #5 - Ostatni Olimpijczyk (Percy Jackson and the Olympians: The Last Olympian, 2009), Rick Riordan; przekład: Agnieszka Fulińska
Przez cały rok herosi przygotowywali się do walki z tytanami, wiedząc, że mają małe szanse na zwycięstwo. Armia Kronosa jest coraz potężniejsza, a z każdym dołącza ją cym do niej bogiem lub herosem moc złowrogiego tytana wzrasta. Podczas gdy Olimpijczycy usiłują powstrzymać siejącego zniszczenie Tyfona, Kronos szykuje się do ataku na Nowy Jork, gdzie Olimp pozostaje praktycznie bez ochrony. Percy Jackson i armia herosów muszą powstrzymać Pana Czasu. Czy wreszcie wyjaśni się tajemnica przepowiedni związanej z szesnastymi urodzinami Percy’ego? Kiedy na ulicach Manhattanu toczy się bitwa w obronie cywilizacji Zachodu, chłopak zaczyna mieć przerażające podejrzenie, że walczy… z własnym przeznaczeniem.
ISBN: 9788362170043; data wydania: 10 listopada 2010; liczba stron: 300; Format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy.

-> 04.01.2011 -     Monopol na zbawienie Szymon Hołownia
Dlaczego Monopol na zbawienie? W największym skrócie, by podekscytować i na chwilę zająć uwagę tych, dla których życie to gra, gdzie trzeba zdobywać punkty, być w stałym pędzie do mety. Aby zbulwersować tych, których bulwersuje wszystko. Wreszcie, by zagrzać do boju tych, którzy w tytule będą się doszukiwać śladów katolickiego triumfalizmu.
ISBN: 9788324013357; data wydania: grudzień 2009; liczba stron: 476; Format: 145x205; wydawnictwo: Znak; gatunek: proza polska, opowiadania

-> 30.12.2010 -     Officium Secretum. Pies Pański Marcin Wroński
Niby to zwykły thriller, na pozór książka z gatunku po-pularnych, ale napisanie jej wymagało od Marcina Wrońskiego odwagi. Poruszył w niej sporo tematów, które mocno dzielą Polaków. Od lustracji, przez obecność Kościoła w życiu publicznym, po brudne gry polityczne. Aby wytłumaczyć, w czym rzecz, muszę odkryć nieco rąbka powieściowej tajemnicy. Akcja rozgrywa się u schyłku rządów niesławnej koalicji PiS-u z przystawkami, przede wszystkim w Lublinie i Kazimierzu nad Wisłą. Głównym bohaterem jest tu "pies Pański" - dominikanin ojciec doktor Marek Gliński, ktoś w rodzaju watykańskiego Jamesa Bonda.
ISBN: 978-83-7414-800-9 ; data wydania: Sierpień 2010; liczba stron: 280; Format: 135x205; wydawnictwo: WAB; gatunek: polski kryminał i sensacja (ebook)

-> 24.12.2010 -     Moherfucker Eugeniusz Dębski
Polskie służby specjalne, rosyjska policja — i bogobojne staruszki, które znienacka zmieniają się w krwiożercze monstra. Petersburg doświadcza fali potwornych zbrodni. Zaczyna się, oczywiście, całkiem niewinnie. Babuszka, zagadnięta przez kilku podpitych obiboków, nie zamierza się potulnie dorzucić do fajek. Ba, nie chce oddać siatki z portmonetką.
ISBN: 978-83-89595-69-0; data wydania: 6 października 2010; liczba stron: 480; Format: 125×195; wydawnictwo: Runa; gatunek: polska fantastyka (ebook)

-> 20.12.2010 -     HELL-P Eugeniusz Dębski
Miejsca kultu w Polsce niekoniecznie muszą służyć temu, do czego je powołano. Tam, gdzie rodzą się najsilniejsze emocje, mogą również grasować obrzydliwe, zamaskowane i udające zwykłych ludzi odpryski potwornego Cthulhu - guimony. Kamil Stochard z ABW, z zamiłowania kontestator, przy tym uwikłany mocno w dość nieszablonowe związki miłosne, zostaje oddelegowany do pomocy amerykańskiemu koledze i wkrótce z osłupieniem i ekstremalnym niedowierzaniem wysłuchuje opowieści fachowca od guimonów i ich likwidacji.
ISBN: 978-83-89595-42-3; data wydania: 04.04.2008; liczba stron: 338; Format: 125x195; wydawnictwo: Runa; gatunek: polska fantastyka (ebook)

-> 17.12.2010 -     Wszechświat w skorupce orzecha (The Universe in a Nutshell, 2001) Stephen Hawking; przekład: Piotr Amsterdamski
W nowej, bogato ilustrowanej książce, Hawking opowiada o najważniejszych odkryciach teoretycznych, dokonanych od chwili opublikowania jego pierwszej książki. Wprowadza czytelników w aktualny stan badań w dziedzinie fizyki teoretycznej, w której prawda jest często dziwniejsza niż fikcja, oraz wyjaśnia w prosty sposób zasady rządzące wszechświatem. Podobnie jak wielu innych uczonych, profesor Hawking dąży do poznania świętego Graala fizyki- Teorii Wszystkiego, która decyduje o losach kosmosu. W książce Wszechświat w skorupce orzecha opowiada o swoich próbach rozwikłania tajemnic kosmosu od supergrawitacji do dupersymetrii, od teorii kwantów do teorii M, od holografii do dualności. Jego fascynująca intelektualna przygoda polega na próbie połączenia ogólnej teorii względności Einsteina z ideą Feynmana wielu możliwych historii wszechświata, tak by otrzymać jednolitą teorię, opisującą wszystkie zdarzenia we wszechświecie. Wraz z Hawkingiem docieramy do frontu nauki, by sprawdzić, czy superstruny i p-brany stanowią ostateczne rozwiązanie zagadki wszechświata. Wszechświat w skorupce orzecha jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wszechświat, w którym żyjemy.
ISBN: 83-7298-214-7; data wydania: 2004; liczba stron: 100; Format: 135x205; wydawnictwo: Zysk i S-ka

-> 16.12.2010 -     Mróz Marcin Ciszewski
Marcin Ciszewski, autor bestsellerowej trylogii www.cyklwojna.pl, w skład której wchodzą powieści www.1939.com.pl, www.1944.waw.pl oraz Major, tym razem prezentuje trzymający w napięciu policyjny thriller z meteorologiczną katastrofą w tle. FAKTY: Nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz. Zwykły glina z Komendy Stołecznej. Rutynowe śledztwo... SCENERIA: Nowa epoka lodowcowa, temperatura -60 stopni Celsjusza, kilkumetrowa warstwa śniegu, zerwane przez wiatr linie energetyczne... AKCJA: Trzęsienie na najwyższych szczeblach władzy w państwie... REZULTAT: Na żądanie premiera Tyszkiewicz ląduje w samym centrum kataklizmu...
Audiobook; format: mp3; długość: 14h:19m; czyta Krzysztof Banaszyk; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna, kryminał, sensacja i thrillery

-> 12.12.2010 -     Lux perpetua Andrzej Sapkowski
LUX PERPETUA godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału..
Audiobook; format: mp3; długość: 24h:03m:22s; czyta Roch Siemianowski; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna historyczno-fantasy

-> 28.11.2010 -     Zaginiony symbol (The Lost Symbol, 15 września 2009) Dan Brown; przekład: Zbigniew Kościuk
Co zaginęło, zostanie odnalezione... Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste - to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość. Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Langdon wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela: przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki. A poprowadzą go podziemnymi korytarzami do tajemnych komnat i świątyń ukrytych pod jednym z najpotężniejszych miast świata. Skrywa ono prastare sekrety loży masońskiej i odkrycia, których wielu wolałoby nie ujawniać. Rozpoczyna się szalona wędrówka i wyścig z czasem, bo Langdon ma zaledwie kilka godzin na dotarcie do celu. W przeciwnym wypadku jego przyjaciel zginie. Zaginiony symbol to mistrzowsko skonstruowany thriller przesiąknięty historią, zagubiony w labiryncie symboli i enigmatycznych kodów. Pełen zagadek i trzymających w napięciu zwrotów akcji.
ISBN: 978-83-7659-031-8; data wydania: styczeń 2010 ; liczba stron: 608; Format: 148x210; wydawnictwo: Albatros/Sonia Draga; gatunek: kryminał i sensacja, powieść, proza obca.

-> 25.11.2010 -     Boży wojownicy Andrzej Sapkowski
Druga część Trylogii husyckiej powieści fantastyczno-historycznych napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy). Rok nastał Pański 1427. Pamiętacie co przyniósł? Wiosną wonczas, ogłosił papież Marcin V bullę Salvatoris omnium, w której konieczność kolejnej krucjaty przeciw Czechom kacerzom proklamował. W miejsce Orsiniego, który leciwy był i haniebnie nieudolny, obwołał papa Marcin kardynałem i legatem Henryka Beauforta. Beaufort aktywnie bardzo sprawy się ujął. Wnet krucjatę postanowiono, która mieczem i ogniem husyckich apostatów pokarać miała. Gorące, skwarne było lato roku 1427. A co, pytacie na to Boży bojownicy? Cóż, kontynuują oni swoją misję. Po rejzach ich oddziałów pozostają jeno zgliszcza i trupy. Reynevan, medyk z wykształcenia i powołania, bierze udział w krwawych bitwach. Jest wielokrotnie brany w niewolę, ale ze wszystkich opresji wychodzi cało. Z zadziwiającą gorliwością nastają na niego wszyscy: i Inkwizycja, i złowrogi Pomurnik, i pospolici raubritterzy, których nikt nie przekona, że Reynevan nie miał nic wspólnego z napadem na wiozącego znaczną sumę pieniędzy poborcę podatków. A także wyjątkowo nań zawzięty Jan von Biberstein, pan na zamku Stolz, obwiniający Reynevana o zniewolenie jego córki. Pan Jan obiecuje, że napcha gwałciciela prochem i wystrzeli w powietrze. U boku Bożych bojowników Reynevan walczy za prawdziwą wiarę, mści się za doznane krzywdy, i odnajduje wreszcie miłość swego życia.
Audiobook; format: mp3; długość: 24h:03m:22s; czyta Roch Siemianowski; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna historyczno-fantasy

-> 17.11.2010 -     Percy Jackson i bogowie olimpijscy #4 - Bitwa w Labiryncie (Percy Jackson and the Olympians: The Battle of the Labyrinth, 2008) Rick Riordan; przekład: Agnieszka Fulińska
Percy Jackson nie spodziewa się niczego dobrego po kursie przygotowawczym, ale kiedy pojawia się jego tajemnicza śmiertelna znajoma prześladowana przez demoniczne cheerleaderki, sytuacja szybko przestaje być zła... Staje się dramatyczna. Percy nie ma dużo czasu. Zbliża się wojna między bogami a tytanami. Nawet Obóz Herosów nie jest bezpiecznym miejscem, ponieważ armia Kronosa szykuje się do ataku na jego niegdyś nienaruszalne granice. Aby ją powstrzymać, Percy i jego przyjaciele muszą wyruszyć na niebezpieczną wyprawę przez Labirynt - ogromną podziemną krainę, gdzie niespodzianki i zagrożenia czają się na każdym kroku. Po drodze Percy zmierzy się z potężnymi wrogami, dowie się prawdy o zaginionym bogu Panie i stanie twarzą w twarz z najstraszliwszym sekretem króla tytanów Kronosa. Ostateczna wojna zaczyna się... od bitwy w Labiryncie.
ISBN-13: 9788362170036; data wydania: wrzesień 2010; liczba stron: 364; Format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy.

-> 13.11.2010 -     Zwodniczy punkt (Deception Point , 2008) Dan Brown; przekład: Maria Frąc, Cezary Frąc
Najnowszy satelita NASA wykrywa niezwykły obiekt w lodowcach Arktyki, meteoryt z śladami życia pozaziemskiego. Biały Dom przygotowuje się do poinformowania o odkryciu światowej opinii publicznej. Stanowiłoby ono sensację na miarę lądowania człowieka na Księżycu i zapewniło urzędującemu prezydentowi USA reelekcję. W celu zbadania meteorytu i stwierdzenia jego autentyczności na Arktykę udaje się grupa naukowców. Do grupy, na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sezton, analityk wywiadu, by przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Towarzyszy jej Michael Tolland, światowej klasy oceanograf. Wkrótce okazuje się, że rzekome odkrycie to precyzyjnie przygotowana mistyfikacja. Człowiek, który za nią stoi, zrobi wszystko by prawda nie ujrzała światła dziennego. Rachel i Michael muszą uciekać tropieni przez bezlitosnych komandosów-zabójców. Próbują ostrzec prezydenta i ustalić, kto kryje się za misterną intrygą, zwodniczym punktem na kreślonej przez nich mapie spisku...
E-book; format: epub; gatunek: Literatura piękna, współczesna zagraniczna, sensacja

-> 07.11.2010 -     Odwieczny wróg (Phantoms, 1983) Dean R. Koontz; przekład: Paweł Korombel
Wydaje się rzeczą niemożliwą, by wszyscy mieszkańcy spokojnego miasteczka zniknęli niemal w jednej sekundzie podczas wykonywania codziennych zajęć. A jednak kiedy pewnego wrześniowego wieczoru Jenny Paige i jej młodsza siostra przyjeżdżają do Snowfield, w tej dopiero co tętniącej życiem miejscowości nie ma nikogo. Właściwie należałoby powiedzieć: nie ma żywego ducha, bo oprócz nielicznych ludzkich zwłok, jest tu jeszcze ktoś - niewidzialny, mądry i okrutny, rozkoszujący się własną potęgą. Odwieczny wróg ludzkości, pragnący dla niej tylko śmierci i zatracenia...
ISBN: 8385309152 ; data wydania: 1993; liczba stron: 398 [2]; Format: 21 cm; wydawnictwo: "Amber" : "Mizar",; gatunek: Powieść amerykańska - 20 w., horror

-> 10.10.2010 -     Księga apokryfów (Kniha apokryfu, 1932) Karel Capek; przekład: Helena Gruszczyńska-Dębska
Jedna z najważniejszych książek autora ?Inwazji Jaszczurów. Karel Capek kreśli w apokryfach inną wizję historii. Hamlet marzy, żeby zostać aktorem, Napoleon lubi swoje dziecięce zabawy, Don Juan nigdy ostatecznie nie uwiódł żadnej kobiety, Helena trojańska wcale nie była pięknością.
data wydania: 1978; liczba stron: 161[3]; Format: 18 cm; wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy,; gatunek: Opowiadania czeskie - 20 w.

-> 07.10.2010 -     Narrentum Andrzej Sapkowski
Pierwsza część Trylogii husyckiej powieści fantastyczno-historycznych napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy). Młodzieniec ów, zakochawszy się w pięknej i obdarzonej temperamentem żonie śląskiego rycerza, przeżywa niezapomniane chwile miłosnych uniesień. Do czasu, kiedy wyłamując drzwi, wdzierają się do komnaty krewniacy zdradzanego małżonka. I w tym momencie Reynevanowi przestaje być wesoło. Komentując Reynevanową skłonność do zakochiwania się, Zawisza Czarny, "rycerz bez skazy i zmazy", stwierdził: "Oj, nie umrzesz ty, chłopaczku, śmiercią naturalną!" Zawiszę, wziętego do niewoli, wkrótce ścieli Turcy.
Audiobook; format: mp3; czyta Roch Siemianowski; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna historyczno-fantasy

-> 07.10.2010 -     Alchemik (Phantoms, 1983) Paulo Coelho; przekład: Basia Stępień, Andrzej Kowalski
"Alchemik" otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom. Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie. Alchemia Paula Coelho to tajemna wiedza o prawdzie i jej dwu obliczach. Autor burzy wszelkie bariery bojaźni, które powstrzymują strumień naszych pragnień. Potrzeba "Alchemika" i jego światowy rozgłos są oczywiste, albowiem lektura książki przemienia w złoto nawet najbardziej zaśniedziałe sprężyny ludzkich marzeń.
E-book; format: epub; gatunek: Literatura piękna, współczesna zagraniczna

-> 1.10.2010 -     Hasło niepoprawne Niżej Podpisany
Dwadzieścia pięć krótkich, czasem zabawnych, czasem złośliwych opowiadań, idealnie nadających się do tego, by odkryć przyjemność czytania książki wyglądającej jak piękny i lśniący telefon komórkowy. To świeże, lekkie i pozbawione mentorskiego tonu spojrzenie z dystansu na absurdy współczesności: zmaganie się z coraz bardziej skomplikowanymi urządzeniami, gonitwa za nowinkami technicznymi, pułapki nowoczesnego stylu życia, nikomu niepotrzebne wynalazki i niewyobrażalne tempo, w jakim dezaktualizują się otaczające nas rzeczy i wartości. Dużo rozrywki i trochę do myślenia. W sam raz na tę chwilę, gdy człowiek znudzi się już bawieniem opcjami budzika w iPhonie.
E-book; format: epub; data wydania: 2008; liczba słów: 17635; gatunek: Fikcja, krótkie opowiadania, humor, technologia; Source: http://passwordincorrect.com

-> 29.09.2010 -     Wędrówki w krainę filozofów ks. Józef Tischner
Jest to zapis audycji z udziałem księdza Józefa Tischnera emitowanych pod koniec lat 80 w Programie 3 Polskiego Radia, a następnie w Polskim Radiu Kraków. Nawiązując do poglądów wielkich myślicieli, jak św. Augustyn, Kartezjusz, Ricoeur czy Mistrz Eckhart, ksiądz Tischner mówił o podstawowych kwestiach filozoficznych, a zarazem sprawach ważnych dla każdego człowieka. Każdy z nas bowiem zadał sobie chyba choć raz pytanie, czym jest myślenie, jak odróżnić prawdę od złudzenia, jak działa ludzka wola albo na czym polega zło.
ISBN: 978-83-240-0980-0 ; data wydania: 2008; liczba stron: 104; Format: 124x195; wydawnictwo: Znak; gatunek: Książki o socjologii.

-> 24.09.2010 -     Mistyfikacja Bourne'a (The Bourne Deception, 2009) Robert Ludlum, Eric van Lustbader; przekład: Krzysztof Sokołowski
Siódma z serii książek o Jasonie Bournie. Gdy Leonid Arkadin, rosyjski zabójca, zniknął w zimnych wodach oceanu, Bourne myślał, że przynajmniej ta sprawa została rozwiązana. W tym samym czasie dochodzi do katastrofy - amerykański samolot pasażerski rozbija się w Egipcie, trafiony przez Iracki pocisk. Światowe rządy powołują specjalną komisję do zbadania okoliczności wypadku, nim ten stanie się casus belli kolejnego wielkiego konfliktu. Bourne, zdeterminowany, by odkryć wreszcie prawdę na temat własnej przeszłości i tożsamości tych, którzy za wszelką cenę chcą usunąć go z tego świata, wpada na trop ludzi, którzy stoją za katastrofą samolotu. Uwikłany w konflikt pomiędzy największymi agencjami wywiadu, ma coraz mniej czasu na wyjaśnienie zagadki. Z każdym dniem sytuacja staje się coraz bardziej napięta.
ISBN: 978-83-7659-219-0 ; data wydania: Lipiec 2010; liczba stron: 480; Format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: proza obca, horror i thriller.

-> 20.09.2010 -     Sankcja Bourne'a (The Bourne Sanction, 2008) Robert Ludlum, Eric Van Lustbader; przekład: Krzysztof Sokołowski.
Bourne ma wreszcie szansę zakosztować normalnego życia jako wykładowca uniwersytecki, David Webb? Choć nie zamierza powracać do dawnej tożsamości, ulega prośbie swego mentora i zgadza się mu pomóc w wyjaśnieniu śmierci byłego studenta. Za jego morderstwo odpowiada Czarny Legion, doskonale zakonspirowana islamska organizacja terrorystyczna, której korzenie sięgają Trzeciej Rzeszy. Legion planuje atak na USA. Aktywność terrorystów staje się pretekstem do eskalacji konfliktu między Centralą Wywiadu a NSA - dwoma największymi agencjami wywiadowczymi Stanów Zjednoczonych. Jason ponownie znajdzie się na celowniku...
ISBN: 978-83-7359-939-0 ; data wydania: Czerwiec 2009; liczba stron: 544; Format: 125x195; wydawnictwo: Albatros; gatunek: Powieści i opowiadania, kryminał i sensacja, horror i thriller.

-> 12.09.2010 -     Protokół Sigmy (The Sigma Protocol, 2001) Robert Ludlum; przekład: Jań Kraśko
Zurych. Młody bankier Ben Hartman, syn amerykańskiego multimilionera, wpada na ulicy na dawnego kumpla ze studiów. Jimmy uśmiecha się... a potem wyciąga broń i strzela. Od kul giną przypadkowi przechodnie. Ben cudem uchodzi z życiem. Ale od tej chwili musi już tylko uciekać... Dlaczego ktoś chce go zabić? Dlaczego ludzie, których spotyka na swojej drodze, giną? Prawda kryje się za zagadkowym słowem: Sigma.
ISBN: 978-83-7359-936-9 ; data wydania: 18-06-2009; liczba stron: 608; Format: 125x195; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Powieści i opowiadania, Thriller.

-> 9.09.2010 -     Opcja paryska (The Paris Option, 2002) Robert Ludlum & Gayle Lynds; przekład: Jań Kraśko
Terroryści wykradają najnowocześniejszy komputer skonstruowany przez naukowca z paryskiego Instytutu Pasteura. Teraz są w stanie przejąć kontrolę nad każdym systemem komputerowym, również sterującym rakietami nuklearnymi. Tajny agent Jedynki doktor Jon Smith - bohater Programu Hades i Przymierza Kasandry - rozpoczyna walkę z czasem i z polityczną zmową, która grozi Ameryce zagładą.
ISBN: 83-241-1257-X; data wydania: styczeń 2003; liczba stron: 368; Format: 150x210; wydawnictwo: Amber.

-> 3.09.2010 -     Kocioł (Cauldron) Larry Bond; przekład: Piotr Siemion
Listopad 2002 - W czarnym scenariuszu Bonda rozpadowi ulega Wspólnota Europejska, a po przywództwo na kontynencie sięgają połączone sojuszem Francja i Niemcy. Na ich drodze staje Polska i konflikt z politycznego zaczyna przeradzać się w zbrojny...
ISBN: 83-85593-18-7; data wydania: 1993; liczba stron: 709; 21 cm; wydawnictwo: Adamski i Bieliński; gatunek: Powieść amerykańska, techno-thriller, sensacja

-> 30.08.2010 -     Martwe dusze (Dead Souls, 1999) Ian Rankin; przekład: Lech Z. Żołędziowski
Telefon od dawnego szkolnego kolegi wywołuje w inspektorze Johnie Rebusie wspomnienia i niemałe poczucie winy. Pragnąc pomóc Jamice i Brianowi w odnalezieniu syna, odkrywa on nagle, że ulice Edynburga pełne są zaginionych i zapomnianych... Podczas akcji w edynburskim zoo Rebus dostrzega zwolnionego z więzienia pedofila, który z aparatem fotograficznym kręci się wśród dzieci. Nagłośnienie sprawy uaktywnia dość agresywną grupę obrońców moralności, co budzi w inspektorze mieszane uczucia i obciąża jego sumienie po raz kolejny. Szalę goryczy przeważa jednak decyzja amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Z powodu prawnych niedociągnięć z więzienia wychodzi wielokrotny sadystyczny morderca, który wyraźnie ma ochotę kontynuować swą zbrodniczą grę, tym razem z Rebusem w roli pionka...
ISBN: 83-7298-624-X; data wydania: 15-09-2004; liczba stron: 518; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: Kryminał

-> 12.08.2010 -     Nic do stracenia (Nothing To Lose), 2008) Lee Child; przekład: Bogusław Stawski
Nadzieja i Rozpacz. Dwa miasteczka połączone dwudziestoma kilometrami nieuczęszczanej szosy gdzieś pośród pustynnych bezkresów Kolorado. I przemierzający je samotnie Jack Reacher, który chce tylko napić się kawy. Rozpacz okazuje się mało gościnnym miejscem. Bez żadnego powodu czterech osiłków próbuje wyrzucić Jacka z miasta. Policja odstawia go do granicy grożąc, że jeśli wróci, trafi do aresztu. Czy mieszkańcy czegoś się boją? Mają coś do ukrycia? Jeśli tak, to się przeliczyli. Bo Reacher nie ma nic do stracenia. Ani żadnych zahamowań. Dziwne zachowanie przedstawicieli lokalnej władzy wzmaga tylko jego determinację, by wyjaśnić ponure tajemnice, skrywane przez miasto i położony w pobliżu potężny zakład recyklingu złomu. Tajemnice, które mogą mieć związek z odległą wojną, w której giną tysiące ludzi. Jedynym sojusznikiem Jacka będzie młoda policjantka z Nadziei.
ISBN 978-83-7359-809-6; marzec 2009; 400; wydawnictwo: Albatros; seria: Książki wybrane; gatunek: kryminał i sensacja, powieść sensacyjna

-> 09.08.2010 -     Chwilowa poczytalność (Temporary Sanity, 2003) Rose Connors; przekład: Marcin Stopa
Adwokat Marty Nickerson podejmuje beznadziejne na pozór wyzwanie. Będzie bronić człowieka, który z determinacją przyznaje się do winy. Co gorsza, zabójstwa dokonano na oczach policji i zostało zarejestrowane przez kamery telewizyjne. Sprawa wydaje się przegrana, lecz Marty nie zamierza się poddawać. Czy wbrew opinii prokuratora zdoła udowodnić chwilową niepoczytalność oskarżonego?
[In:] ISBN 83-601-2321-7; 2006; 622, [2]; wydawnictwo: Readerą s Digest; seria: Książki wybrane; gatunek: literatura współczesna zagraniczna

-> 07.08.2010 -     Promień światła (A Certain Slant of Light) Cynthia Thayer; przekład: Piotr ArC Peter MacQueen bezustannie obwinia się o śmierć swojej żony i dzieci, którzy zginęli w pożarze. Głęboko religijna Elaine Sinclair obawia się, że jej nienarodzone dziecko padnie ofiarą popełnionego przez nią w młodości grzechu. W chacie Petera ukrytej w odludnym zakątku stanu Maine Elaine poszukuje wybawienia, podczas gdy Peter ucieka przed nim.
[In:] ISBN: 83-88243-40-3; data wydania: 2002; liczba stron: 150-281(131); wydawnictwo: Readerą s Digest; seria: Książki wybrane; gatunek: Kryminał

-> 06.08.2010 -     Kiedy byliśmy dorośli (Back When We Were Grownups) Anne Tyler; przekład: Anna Kołyszko
Uśmiechnięta organizatorka przyjęć, wznosząca toasty dusza towarzystwa - czy taka jest naprawdę? Rebeka Cavitch coraz częściej zastanawia się nad tym co straciła. Starsza pani dokonuje rachunku sumienia, wracając pamięcią nie do czasów młodości, ale do okresu życia dojrzałego.
[In:] ISBN: 83-88243-40-3; data wydania: 2002; liczba stron: 150-281(131); wydawnictwo: Readerą s Digest; seria: Książki wybrane; gatunek: Kryminał

-> 05.08.2010 -     Zabójcza pamięć (Code to zero) Ken Follett; przekład: Andrzej Szulc
Rok 1958 - Stany Zjednoczone przeprowadzają kolejną próbę wystrzelenia satelity okołoziemskiego Explorer 1. Wcześniejsze kończyły się porażkami i dominację w kosmosie przejął Związek Radziecki. Czwórka młodych przyjaciół, studentów Harvardu, zostaje zwerbowana do pracy w nowo utworzonej amerykańskiej agencji wywiadowczej OSS - późniejszej CIA. Kilkanaście lat później jeden z nich budzi się w publicznej toalecie na dworcu w Waszyngtonie. Cierpi na amnezję. Komuś bardzo zależy, by nie powróciła mu pamięć...
[In:] ISBN: 83-88243-40-3; data wydania: 2002; liczba stron: 148; wydawnictwo: Readerą s Digest; seria: Książki wybrane; gatunek: Kryminał

-> 05.08.2010 -     Podejrzany (Running Blind) Lee Child; przekład: Krzysztof Sokołowski
Sierżant Amy Callan i porucznik Caroline Cook miały ze sobą wiele wspólnego. Obie służyły w armii, obie stały się ofiarami napastowania seksualnego, obie musiały zrezygnować ze służby - obie nie żyją. Ich ciała znalezione we własnych łazienkach, zanurzone w wojskowej farbie maskującej. Żadnych śladów przemocy, żadnych oznak walki. Jack Reacher znał każdą z kobiet. FBI zmusza go do współpracy z grupą dochodzeniową, w skład której wchodzi Julia Lamarr, specjalistka od portretów psychologicznych. Reacher kwestionuje opracowany przez nią motyw zbrodni - zemstę - uważa, że jej przyczyn należy szukać zupełnie gdzie indziej. Jego teoria zaczyna się chwiać, gdy w podobny sposób ginie następna dziewczyna.
ISBN: 978-83-7659-037-0; data wydania: 16-03-2010; liczba stron: 464; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Powieści i opowiadania, Thriller

-> 03.08.2010 -     Sekretne życie pszczół (The secret life of bees) Sue Monk Kidd; przekład: Andrzej Szulc
Czternastoletnia Lily Owens, to inteligentna i żywiołowa dziewczynka dorastająca bez matki na farmie ojca. TRay całkowicie nie sprawdza się w roli taty, a to pogłębia samotność i zagubienie jego córki. Na tym etapie powieść skrzy humorem. Czytelnik wie, że bohaterce nie jest łatwo, ale jej historia opowiedziana jest z werwą, autorka nie próbuje wzbudzić naszego współczucia dla Lily. Przypomina to trochę styl Fannie Flagg, która w podobny sposób podejmuje "poważne tematy", bez zbytniego zadęcia, swobodnym tonem prowadząc fabułę. Jednak nieszczęśliwy splot wydarzeń powoduje ucieczkę Lily i Rosaleen, czarnej pomocy domowej. Uciekają z brzoskwinioej farmy i ruszają tropem przeszłości matki dziewczynki, za wskazówki mając jedynie jej zdjęcie i obrazek czarnej Maryi. Następuje nagromadzenie nieoczekiwanych szczęśliwych zrządzeń losu, które doprowadzają je na pasiekę czarnoskórych sióstr Boatwright. Dobroduszne panie przygarniają oczywiście uciekinierki, zapewniają wikt i opierunek, sprowadzają na drogę wiary Naszej Pani w łańcuchach i przyuczają do pszczelarstwa. Lily odnajduje swe miejsce w świecie, zyskuje prawdziwych przyjaciół, miłość życia oraz widoki na karierę pisarską.
[In:] ISBN 83-601-2321-7; 2006; 622, [2]; wydawnictwo: Readerą s Digest; seria: Książki wybrane; gatunek: literatura współczesna zagraniczna

-> 30.07.2010 -     Echo w płomieniach (Echo Burning) Lee Child; przekład: Jacek Manicki
Jack Reacher to człowiek, który nie istnieje. Dawniej żandarm wojskowy, obecnie cień bez stałego miejsca zamieszkania, bez dokumentu ze zdjęciem, samochodu czy konta w banku. Pojawia się, by następnego dnia zniknąć bez słowa wyjaśnienia. Pod palącym słońcem Teksasu, Jack spotyka na swojej drodze Carmen Greer - żonę bogatego właściciela pól naftowych. Czy można odmówić pomocy oszalałej ze strachu, pięknej kobiecie? Reacher zgadza się wystąpić w roli ochroniarza. Ale czy nieznajoma jest szczera, czy naprawdę była maltretowana przez męża, czy grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo? Inspirowana przez demony przeszłości spirala zacieśnia się coraz bardziej, ofiara staje się katem, kat zaś ofiarą. W poszukiwaniu prawdy Reacher jest zdany tylko na własny spryt i intuicję.
ISBN: 978-83-7359-518-7; data wydania: 10-10-2008; liczba stron: 448; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Kryminał, Powieści i opowiadania.

-> 29.07.2010 -     Elita zabójców (Bad Luck and Trouble) Lee Child; przekład: Zbigniew Kościuk
Nagle na koncie Jacka Reachera, najbardziej nieuchwytnego człowieka w Stanach Zjednoczonych, pojawia się 1030 dolarów niewiadomego pochodzenia. Dar losu? Niekoniecznie. W tajnym języku elitarnej grupy śledczej, do której należał Reacher, 1030 oznacza wołanie o pomoc. Autorem dziwnego komunikatu jest Frances Neagley, który odkrył, że ktoś bezwzględnie morduje byłych śledczych wchodzących w skład specjalnej wojskowej grupy dochodzeniowej. Zabici to dawni kompani Reachera, a Reacher nigdy o nich nie zapomina. Teraz będzie musiał połączyć siły z tymi, którzy pozostali, by ocalić żywych, pomścić umarłych i rozwikłać tajemnicę, którą z każdym dniem spowija coraz gęstszy mrok. Śledztwo prowadzi do Vegas i do międzynarodowej siatki terrorystycznej. Tym razem jednak jest nie tylko myśliwym, ale również zwierzyną. Przyzwyczajony do działania w pojedynkę, musi po raz ko-lejny nauczyć się współpracy. Inaczej nikt nie wyjdzie z tej sprawy żywy.
ISBN: 978-83-7359-641-2; data wydania: 10-03-2008; liczba stron: 432; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Powieści i opowiadania, Thriller

-> 27.07.2010 -     Nie ogladaj sie (Never look back) Ridley Pearson; przekład: Marek Rudnik
Do Montrealu przybywa Leonid Borikoski - człowiek o stu twarzach - wywiadowca współpracujący z bułgarskimi i rosyjskimi służbami specjalnymi. Ma zdobyć przechowywane w amerykańskich laboratoriach próbki broni biologicznej. Do powstrzymania wschodniego szpiega CIA wyznacza Andy?ego Claytona -agenta, któremu brata zabił kiedys Borikowski.
ISBN: 87-7082-860-4; data wydania: 1985; liczba stron: 266; wydawnictwo: Amber

-> 24.07.2010 -     Bez litości (The Hard Way) Lee Child; przekład: Andrzej Szulc
O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te drugie nawet bardziej. Tym razem miało obyć się bez zaskoczeń. Edward Lane zapakował właśnie milion dolców w różnych banknotach do walizki. To okup. Mężczyzna zapłaci o wiele więcej, by odzyskać żonę i dziecko, Jack o tym wie. Wie również, że ma wytropić porywaczy, zemścić się. Nie wie tylko jednego - że prowadzący nielegalne szkolenia najemników do wynajęcia Lane, ma jeszcze tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Niedługo po rozpoczęciu polowania Reacher dowiaduje się o swoim pracodawcy więcej, niż kiedykolwiek chciałby wiedzieć. Ale jest już za późno, żeby się wycofać.
ISBN: 978-83-7359-552-1; data wydania: 27-08-2007; liczba stron: 432; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Kryminał, Powieści i opowiadania

-> 20.07.2010 -     Nieprzyjaciel (The Enemy) Lee Child; przekład: Andrzej Szulc
Chronologicznie najwcześniejsza, a ósma z serii, powieść o kultowym bohaterze Lee Childeąa, Jacku Reacherze, inteligentnym i zabójczo skutecznym majorze żandarmerii wojskowej. "Nieprzyjaciel" to swoisty prequel całego cyklu, książka w której autor odsłania kilka tajemnic z przeszłości Reachera, jednej z najciekawszych postaci współczesnej powieści sensacyjnej. Jest rok 1990, niedługo po upadku muru berlińskiego. Reacher wciąż jeszcze jest majorem żandarmerii i wierzy w szczytne cele US Army. W Sylwestra, przeniesiony ledwie dwa dni wcześniej z Panamy do Karoliny Północenej, Reacher dowiaduje się, że położonym niedaleko obskurnym hoteliku zmarł nagle dwugwiazdkowy generał. Kilka godzin później z rąk włamywaczy ginie jego żona, niedługo później na tamten świat przenoszą się pułkownik i sierżant sił specjalnych. Nowo mianowany zwierzchnik Reachera, pułkownik Willard kategorycznie zakazuje śledztwa. Jest ignorantem, czy spiskowcem? Major łamie rozkaz i trafia w sam środek intrygi. Wraz z czarnoskórą porucznik Summer stara rozwikłać zagadkę i odnaleźć teczkę generała, zawierającą tajemnicze materiały na temat sił pancernych. Akcję przerywa mu nagły telefon - matka Reachera jest ciężko chora, a on musi porzucić sprawę i udać się do Francji...
ISBN: 978-83-7659-195-7; data wydania: 02-07-2010; liczba stron: 480; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Powieści i opowiadania, Sensacja

-> 15.07.2010 -     Zabójczy wirus (Exposed) Alex Kava; przekład: Katarzyna Ciążyńska
Pewnego dnia do Akademii FBI w Quantico trafia pudełko z pączkami, a w nim list z pogróżkami terrorysty. Maggie O?Dell i dyrektor Cunningham natychmiast przystępują do akcji... i wpadają w pułapkę zastawioną przez zbrodniarza. Sądząc z taktyki mordercy, jest on zafascynowany zbrodnią doskonałą, pała żądzą zemsty, a jego broń to śmiertelny wirus. Choć ofiary wydają się przypadkowe, w rzeczywistości wybiera je z wielką precyzją. Agentka O?Dell wie, jak funkcjonuje umysł zbrodniarza, bez względu na to, czy jest on perwersyjnym pedofilem, czy szalonym seryjnym mordercą. Zamknięta w izolatce wojskowego instytutu badawczego stara się znaleść jakiś trop. Czekając na wyniki swoich badań, usiłuje pomóc agentowi Tully?emu w rozwikłaniu sprawy. Każde kolejne zakażenie grozi wybuchem epidemii. Maggie zdaje sobie sprawę, że ona i jej szef mogą nie doczekać chwili, gdy okaże się, kim jest ten najbardziej niebezpieczny zabójca...
ISBN: 9788323859079; data wydania: 2008; liczba stron: 352; format: 13,0x20,0cm; wydawnictwo: Harlequin; gatunek: thriller

-> 9.07.2010 -     Bez pudła (Without Fail) Lee Child; przekład: Paulina Braiter
Jack Reacher samotnie wędruje po kraju. Nie ma pracy, dokumentów, stałego adresu. Ale nigdy nie odwraca się od kogoś, kto prosi o pomoc. Teraz zaś pewna kobieta zwraca się do niego, bo potrzebuje wsparcia w nowej pracy. Czym się zajmuje? Ochroną wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Przed ludźmi, którzy grożą mu śmiercią. I tak Reacher, zbrojny jedynie w szczoteczkę do zębów i ubranie, które ma na sobie, wkracza do niezwykle ekskluzywnego klubu w sercu waszyngtońskich kręgów władzy: siedziby amerykańskiej Secret Service. W grze o życie z upartymi biurokratami i tajemniczym bezwzględnym zabójcą musi wykorzystać swoją wrodzoną inteligencję, łajdacki urok i instynktowną skłonność do starannie kontrolowanej przemocy.
ISBN: 83-7418-043-9;data wydania: 25-08-2006; liczba stron: 516; wydawnictwo: ISA; gatunek: Kryminał, Powieści i opowiadania

-> 2.07.2010 -     Wróg bez twarzy (Tripwire) Lee Child; przekład: Piotr Amsterdamski
Hook Hobie zawdzięcza wszystko pewnej tajemnicy z czasów wojny wietnamskiej. Swoją wolność, status społeczny, majątek. Nie cofnie się nawet przed zabójstwem, by prawda o wydarzeniach sprzed 30 lat nie ujrzała światła dziennego. Jack Reacher dowiaduje się, że poszukuje go prywatny detektyw - na zlecenie kobiety, której nazwisko nic mu nie mówi. Detektyw zostaje zamordowany, a Jack postanawia wyjaśnić, co się za tym kryje. Okazuje się, że klientka detektywa to Jodie, córka jego byłego dowódcy generała Garbera. Kiedyś oboje łączyło uczucie. Na prośbę rodziców żołnierza zaginionego w Wietnamie generał zobowiązał się ustalić jego losy. Teraz zlecenie przejmuje Reacher. Trop prowadzi go do Hobiego - najbardziej bezwzględnego kryminalisty, z jakim miał dotąd do czynienia. Jodie i Jack stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie...
ISBN: 978-83-7359-727-3; data wydania: 08-09-2008; liczba stron: 448; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Powieści i opowiadania, Thriller

-> 27.06.2010 -     Umrzeć próbując (Die Trying) Lee Child; przekład: Paulina Braiter
Ulica Chicago w palącym słońcu. Jack Reacher, w czasie swej wędrówki donikąd, spotyka atrakcyjną, młodą kobietę utykającą, z trudem radzącą sobie z kulami, samotną. Oczywiście zatrzymuje się, by zaoferować pomocną dłoń, a gdy oboje odwracają się, widzą parę pistoletów wymierzonych w swoje żołądki. Przykuty do kobiety, zamknięty w ciemnej, dusznej półciężarówce, pędzącej 2000 mil przez Amerykę, Reacher musi się dowiedzieć, z kim ma do czynienia. Porywacze nie odzywają się nawet słowem, a towarzyszka niedoli twierdzi, że nazywa się Holly Johnson i jest agentką FBI. Jest na to wystarczająco zawzięta i twarda, ale on wie, że musi się za tym kryć coś więcej. A kiedy dotrą do odległego i nieprzyjaznego celu podróży, będą musieli działać jak zgrana drużyna i zaufać sobie nawzajem, mogąc w swym najwyraźniej beznadziejnym położeniu przeciwstawić wściekłej przemocy tylko własny spryt i odwagę. A na szali leży życie - ich i setek innych ludzi.
ISBN: 83-7418-003-X; data wydania: 22-06-2004; liczba stron: 512; wydawnictwo: ISA, Sp. z o.o.; gatunek: Thriller

-> 23.06.2010 -     Byczki w pomidorach Joanna Chmielewska
Powraca świat Alicji. Znów stado zaprzyjaźnionych osób pęta się po cudownym ogródku i kulinarnie szaleje w kuchni. A gospodyni jak zwykle otwiera drzwi przed każdym, częstuje jajkiem na śniadanie, wypija niezmierzone ilości kawy i zabrania zaglądać do lodówki. Nawet do wiecznie głodnego Marianka demonstruje autentyczna słabość. I oto wizyta nowej pary przynosi obrzydliwość w powietrzu. On - oblizuje łyżki i widelce, rzuca się na szyję nowo poznanych dam, zżera robaczki ze stołu i udaje, że zna się na winach...Ona - kamiennie milczy, ostrożnie chodzi i podobno umiera z miłości do niego. A gdy on nie wraca z pewnej wycieczki, interesuje się tym nawet pan Muldgaard...
ISBN: 978-83-62136-03-2; data wydania: kwiecień 2010; liczba stron: 434; wydawnictwo: Klin; gatunek: literatura obyczajowa, kryminał

-> 20.06.2010 -     Poziom śmierci (Killing Floor) Lee Child; przekład: Paulina Braiter
Margrave to małe, senne miasteczko w Georgii, które ożywa tylko popołudniami, gdy dzieci wychodzą ze szkoły. Sprawia jednak dziwne wrażenie - jest zbyt idealne. Tak idealne, że aż budzi grozę. Trawniki są tu równo przystrzyżone i gładkie niczym aksamit, drzewa wyglądają, jakby przed chwilą, zrobiono im manicure. Co więcej, lokalny biznes - od położonego na uboczu zakładu fryzjerskiego po lśniący nowością bar Ena - znakomicie prosperuje bez klientów. Nagle w miasteczku zjawia się przybysz, włóczykij i były żandarm, Jack Reacher. Zamierza spędzić tu weekend. W tym samym czasie w Margrave, po raz pierwszy od trzydziestu lat, popełnione zostaje morderstwo. Podejrzenie natychmiast pada na jedynego obcego - Jacka Reachera. I tak rozpoczyna się koszmar... Na początek: więzienie. Reacher musi przeżyć na poziomie śmierci wśród skazanych na dożywocie. Gdyby jego zaginiony krewny oraz zmarły wiele lat temu gitarzysta mogli przemówić, być może Jack dowiedziałby się, w jak wielką aferę niechcący wdepnął. Nagle jednak wychodzi na jaw sekrety śmiertelnie groźnej organizacji, a trup zaczyna ścielić się gęsto. Zabijanie przybiera rozmiary epidemii.
ISBN: 83-88916-72-6; data wydania: 04-06-2003; liczba stron: 416; wydawnictwo: ISA, Sp. z o.o.; gatunek: Kryminał, Thriller

-> 17.06.2010 -     Jednym strzałem (One Shot) Lee Child; przekład: Zbigniew Królicki
Sześć strzałów, pięć ofiar, wzorowe śledztwo, zabójca ujęty w ekspresowym tempie. Dowody obciążające Jamesa Barra są niepodważalne. Dlaczego morderca nie chce rozmawiać z adwokatem, a jedynie z tajemniczym Jackiem Reacherem, którego zeznania mogłyby go jeszcze bardziej pogrążyć? Kim jest Reacher - człowiek bez samochodu, konta bankowego i stałego miejsca pobytu? Rosemary, siostra oskarżonego, chce pomóc bratu za wszelką cenę. Kiedy ten zostaje pobity w więzieniu i zapada w śpiączkę, wynajmuje młodą, zaangażowaną panią prawnik. Niespodziewanie pojawia się Reacher - i trup zaczyna ścielić się gęsto...
ISBN: 978-83-7359-654-2; data wydania: 31-03-2008; liczba stron: 400; wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz; gatunek: Kryminał, Powieści i opowiadania

-> 10.06.2010 -     Kaskady (The Falls) Ian Rankin; przekład: Lech Z. Żołędziowski
W Edynburgu zaginęła studentka... Tyle że nie jakaś tam, a córka niezwykle zamożnego i wielce wpływowego bankiera. Brak wszelkich śladów, a detektyw inspektor John Rebus nabiera przeświadczenia, iż chodzi tu o coś więcej niźli tylko wyskok zbuntowanej smarkuli, której do głowy uderzyły pieniądze tatusia i nie tylko. Pojawiają się dwa tropy: drewniana laleczka w piętnastocentymetrowej trumience, którą ktoś podrzucił nad brzegiem strumienia i interaktywna gra internetowa, którą zarządza tajemniczy cybernetyczny guru. Dramatyczne zdarzenia i zawzięty upór detektywa, który woli słuchać starych longplayów niż plików MP3 powodują, że historia i współczesność zaczynają się z sobą mieszać i wzajemnie przenikać.
ISBN: 83-7298-471-9; data wydania: 15-04-2004; liczba stron: 568; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: Kryminał

-> 1.06.2010 -     Supełki i krzyżyki (Knots and Crosses, 1987) Ian Rankin; przekład: Lech Z. Żołędziowski
W Edynburgu zaginęła mała dziewczynka. Prawdopodobnie czeka ją taki sam los jak dwie pozostałe ofiary brutalnego mordercy - śmierć przez uduszenie sznurkiem z zawiązanymi supłami. John Rebus, detektyw nadużywający alkoholu i papierosów, jest jednym z wielu policjantów poszukujących choćby najmniejszego śladu mordercy. W tym samym czasie do mieszkania detektywa zaczynają docierać listy z zapętlonymi kawałkami sznurka i skrzyżowanymi zapałkami. Owe tajemnicze wiadomości, które początkowo nie wzbudzają podejrzeń, a jedynie irytują Rebusa, przywołują mroczne i z trudem wyrzucone z pamięci wspomnienia z pobytu w wojsku. Czy właśnie tutaj tkwi rozwiązanie zagadki porwań dziewczynek? Czyżby kolejną ofiarą miała być dwunastoletnia córka detektywa?
ISBN: 83-7298-289-9; data wydania: 03-12-2003; liczba stron: 218; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: Kryminał

-> 27.05.2010 -     Black and Blue (Black and Blue, 1997) Ian Rankin; przekład: Lech Z. Żołędziowski
Na terenie Szkocji pojawił się seryjny morderca kobiet, którego metody przypominają zabójstwa popełnione w latach sześćdziesiątych przez Biblijnego Johna. Żmudne poszukiwania stają się obsesją inspektora Rebusa. Trudno jest mu się jednak skupić, gdyż reporterzy z telewizyjnego programu "Teraz sprawiedliwość" nie odstępują go na krok z powodu starej sprawy, która wyszła na światło dzienne po samobójstwie w więzieniu pewnego kryminalisty. Okazuje się, że sposób zatrzymania i oskarżenie budzi wątpliwości przełożonych, zwłaszcza że sam Spaven twierdził, iż jest niewinny, a Rebus i jego ówczesny partner - Geddes - podrzucili obciążające go dowody. Inspektor, chcąc uwolnić się od dziennikarzy i wewnętrznego dochodzenia, wyjeżdża z Edynburga, by prowadzić prywatne śledztwo w sprawie morderstwa młodego robotnika z platformy wiertniczej na Morzu Północnym. Tu znajduje kolejne trupy - tym razem chodzi o przestępczy światek Glasgow. Poszczególne elementy tych kilku, z pozoru nic nie mających z sobą wspólnego spraw, łączą się i sprawiają, że życie inspektora wisi na włosku.
ISBN: 83-7298-554-5; data wydania: 29-06-2004; liczba stron: 552; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: Kryminał

-> 22.05.2010 -     Wiszący ogród (The Hanging Garden, 1998) Ian Rankin; przekład: Małgorzata Fabianowska
Inspektor John Rebus, niepokorny outsider wyłamujący się z policyjnej rutyny, dostaje nową sprawę. Czy szanowany uniwersytecki wykładowca jest nazistowskim zbrodniarzem, który ukrył się w Szkocji? Rebus tkwi w dokumentach sprzed lat, ale gdy pewnego dnia ratuje nieznającą angielskiego prostytutkę, trafia w sam środek współczesnej gangsterskiej wojny. Młody Tommy Telford chce zawładnąć Edynburgiem, wysadzając z siodła Grubego Gera Caffartyąego. Wynik walki intersuje zarówno czeczeńskiego bossa z Newcastle, trudniącego się sprowadzaniem kobiet z Bałkanów i zmuszaniem ich do nierządu, jak i... japońską Yakuzę. Kiedy córka inspektora zostaje potrącona przez samochód i trafia do szpitala w stanie śpiączki, Rebus zmienia się w mściciela gotowego nawet zawrzeć pakt z diabłem.
ISBN: 83-7264-267-2; data wydania: 15-04-2005; liczba stron: 368; wydawnictwo; POL-NORDICA; gatunek: Kryminał

-> 20.05.2010 -     Z głębi mroku (Set in Darkness 2000) Ian Rankin; przekład: Lech Z. Żołędziowski
Edynburg ma się wkrótce stać siedzibą pierwszego od blisko trzystu lat parlamentu Szkocji. Z uwagi na to, że budynki parlamentu powstają w środku rejonu podległego komisariatowi na St. Leonard?s, detektyw inspektor John Rebus zostaje mianowany łącznikiem policji do spraw z tym związanych. Queensberry House stanowi nie tylko siedzibę przyszłych władz ustawodawczych, ale jest także miejscem, gdzie wedle legendy pewien szaleniec upiekł na rożnie młodego mężczyznę. Kiedy podczas remontu budynku odsłonięte zostaje palenisko pałacowej kuchni, w którym zginął ów młodzieniec, ekipa znajduje w nim ofiarę morderstwa popełnionego znacznie bliżej naszych czasów. Kilka dni później znalezione zostaje kolejne ciało. Tym razem ofiarą okazuje się kandydat na posła do szkockiego parlamentu, a wszyscy wokół zaczynają wywierać na Rebusa potężną presję, żądając natychmiastowych odpowiedzi. Ktoś ma zamiar zbić na niepodległości Szkocji ogromny majątek, a kiedy w rachubę wchodzą ogromne pieniądze, wszystko zaczyna tonąć w mroku...
ISBN: 83-7298-420-4; data wydania: 08-10-2003; liczba stron: 513; wydawnictwo: Zysk i S-ka; gatunek: Kryminał

-> 10.05.2010 -     Frost i Boże Narodzenie (Jack Frost: Frost at Christmas) Rodney David Wingfield; przekład: Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Tuż przed Świętami ośmioletnia Tracey Uphill nie wróciła ze szkoły do domu. Poszukiwaniami kieruje inspektor Jack Frost; niestety ma również problemy z ogromnymi zaległościami w papierkowej pracy policyjnej, do pomocy zaś przydzielono mu świeżo przybyłego z Londynu żółtodzioba, siostrzeńca okręgowego komisarza policji. Frost jak zwykle działa w mało konwencjonalny sposób: zasięga porady miejscowej wróżki, ale nie wychodzi mu to na dobre, ponieważ we wskazanym przez nią miejscu znajduje szkielet ofiary innej zbrodni, sprzed kilkudziesięciu lat. A potem sprawy komplikują się jeszcze bardziej... Jack Frost jest roztargnionym, nieprzykładającym najmniejszej wagi do służbowych procedur życiowym nieudacznikiem, obdarzonym jednak tym, czego brakuje wielu jego kolegom po fachu: przenikliwością i detektywistycznym instynktem. Powieści te, choć napisane jak najbardziej serio i wciągające czytelnika już od pierwszej strony w fascynującą intrygę, równocześnie skrzą się ironicznym humorem, niektóre dialogi zaś - szczególnie z udziałem inspektora Frosta - są po prostu niewiarygodnie zabawne. W Wielkiej Brytanii cykl ten doczekał się adaptacji telewizyjnej
ISBN-13: 978-83-60192-30-6 ; data wydania: 11/2007; Liczba stron: 427; wydawnictwo: Rzeczpospolita - Przedsiębiorstwo Wydawnicze; ; gatunek: Kryminał

-> 02.05.2010 -     Frost i zastraszone miasto (Jack Frost: A Touch of Frost)1987 Rodney David Wingfield; przekład: Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Najbardziej kłopotliwy (zarówno dla otoczenia, jak i dla Czytelnika) detektyw świata wraca by zmierzyć się z lawiną przestępstw, wstrząsającą prowincjonalnym brytyjskim miasteczkiem Denton. Tym razem musi rozwiązać zagadkę śmierci bezdomnego, powstrzymać brutalnego gwałciciela, znaleźć sprawców kilku zuchwałych kradzieży, utrzymać oskarżenie o nieumyślne zabójstwo skierowane przeciwko synalkowi wpływowego parlamentarzysty oraz znaleźć zabójców policjanta. Wszystko to jednak blednie wobec nemezis inspektora Frosta, czyli kosmicznych ilości zaległej pracy papierkowej, będącej wynikiem jego niechlujstwa i kompletnego braku organizacji.
ISBN-13: 978-83-60192-44-3; data wydania: 11/2007; Liczba stron: 584; wydawnictwo: Rzeczpospolita - Przedsiębiorstwo Wydawnicze; ; gatunek: Kryminał

-> 20.04.2010 -     Niebezpieczny akwen (Dangerous ground) Larry Bond; przekład: Andrzej i Patryk Sawiccy
Zwodowany w latach 70. okręt podwodny USS Memphis, zamiast iść na złom, ma wykonać jeszcze jedną tajną misję. Ma sprawdzić wszystkie nielegalne wysypiska odpadów radioaktywnych na dnie Oceanu Atlantyckiego. W trakcie misji odkrywa coś, co powoduje, że staje się celem całej rosyjskiej Floty Północnej...
ISBN: 978-83-7510-151-5; data wydania: 2009; format: 135x215; liczba stron: 472; wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o. o.

-> 02.04.2010 -     Percy Jackson i bogowie olimpijscy #3 - Klątwa tytana (Percy Jackson and the Olympians: The Titan?s Curse, 2007) Rick Riordan; przekład: Agnieszka Fulińska
Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się do walki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów, Kronos, uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór, zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła.
ISBN-13: 978-83-928837-7-7; data wydania: marzec 2010; liczba stron: 360; Format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy.

-> 30.03.2010 -     Zamieć (Whiteout, 2004) Ken Follet; przekład: Jacek Manicki
Oxenford Medical, niewielka szkocka firma farmaceutyczna założona przez znanego mikrobiologa Stanleya Oxenforda, prowadzi badania nad zabójczymi wirusami, poszukując skutecznych szczepionek. Od pozytywnego wyniku testu nowego leku antywirusowego zależy jej ekonomiczna przyszłość. Toni Gallo, była policjantka odpowiedzialna w Oxenford za bezpieczeństwo, ma poważny problem: jeden z laborantów doprowadził do skażenia; niebezpieczny wirus wydostał się na zewnątrz i całej okolicy może grozić epidemia. Tymczasem nad firmą zbierają się kolejne czarne chmury - grupa zdecydowanych na wszystko napastników wdziera się do pilnie strzeżonego laboratorium i wykrada próbki najgroźniejszego z wirusów - Madoby - zdolnego zabić miliony ludzi. Kiedy gigantyczna zamieć śnieżna uniemożliwia im ucieczkę, szukają schronienia w położonej na odludziu, należącej do Stanleya posiadłości; terroryzują domowników. Odcięci od świata, Stanley i jego goście mogą liczyć tylko na siebie... i Toni, jedyną osobę, która domyśla się prawdy...
ISBN: 83-7359-286-5; data wydania: czerwiec 2005; liczba stron: 448 ; Format: 125x195; wydawnictwo: Albatros.

-> 4.03.2010 -     Major Marcin Ciszewski
Sierpień 2007 roku. Pierwszy Samodzielny Batalion Rozpoznawczy wyrusza na wojnę do Afganistanu. W wyniku diabolicznego spisku trafia jednak na pola bitew Wojny Obronnej w roku 1939… Kwiecień 1943 roku. Uwięzieni w czasie żołnierze batalionu kontynuują walkę z niemieckim okupantem i chronią pozostałości sprzętu przed niemieckimi i sowieckimi agentami. Generał Rowecki, wspierany przez porucznika Wojtyńskiego, rozpoczyna negocjacje z Amerykanami starając się pozyskać ich wsparcie w zamian za technologię z przyszłości. Jednocześnie do Warszawy przybywa SS-Brigadeführer Jürgen Stroop z powierzoną mu osobiście przez Heinricha Himmlera misją przeprowadzenia ostatecznej likwidacji getta warszawskiego…
Audiobook; format: mp3; długość: 14h:25m; czyta Adam Ferency; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna, kryminał, sensacja i thrillery

-> 13.04.2009 -     www.1944.waw.pl Marcin Ciszewski
Załóżmy, że w czasy poprzedzające wybuch Powstania Warszawskiego trafia kilkuset współczesnych żołnierzy z początku XXI wieku z nowoczesnym sprzętem, wyszkoleniem i wiedzą. Mają pewien wpływ na rzeczywistość, a także czas, aby starannie przygotować tę jedyną w swoim rodzaju operację wojskową. Czy konfrontacja przeszkolonych i wspieranych przez żołnierzy GROM powstańców z AK z doborowymi jednostkami Wehrmachtu i SS okaże się zwycięska? Czy uda się odmienić los powojennej Polski? Czy bohaterom znanym z powieści www.1939.com.pl będzie dane wrócić w nasze czasy?
Audiobook; format: mp3; długość: 11h:17m; czyta Andrzej Mastalerz; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna, kryminał, sensacja i thrillery

-> 10.07.2008 -     www.1939.com.pl Marcin Ciszewski
Jak wyglądałaby kampania wrześniowa 1939 roku, gdyby doborowy batalion NATO, uzbrojony w najnowocześniejszy sprzęt XXI wieku, włączył się w działania polskiego armii, toczącej nierówny bój z hitlerowską nawałnicą? Czy odwrócenie przebiegu pierwszej wielkiej wrześniowej batalii, bitwy pod Mokrą, miałoby decydujący wpływ na lody II wojny światowej, czy też byłby to nic nieznaczący epizod, a losy Polski, Europy i świata potoczyłyby się w znany sposób?...
Audiobook; format: mp3; długość: 11h:40m; czyta Krzysztof Banaszyk; gatunek: Literatura piękna, polska współczesna, kryminał, sensacja i thrillery

-> jakiś czas temu... -     Percy Jackson i bogowie olimpijscy #2 - Morze potworów (Percy Jackson and the Olympians: The Sea of Monsters, 2006) Rick Riordan; przekład: Agnieszka Fulińska
Tajemnicze zatrucie sosny Thalii osłabia magiczną granicę Obozu Herosów. Percy i jego przyjaciele mają zaledwie kilka dni na odnalezienie jedynego magicznego przedmiotu, który posiada moc wystarczającą do powstrzymania fali mitycznych bestii. Problem w tym, że aby go znaleźć, muszą pożeglować na Morze Potworów. A po drodze Percy będzie musiał opracować plan, który ocali jego dawnego kumpla, Grovera. Odkryje także straszliwą tajemnicę swojej rodziny, co każe mu się zastanowić, czy bycie synem Posejdona to zaszczyt czy przekleństwo?
ISBN-13: 978-83-928837-1-5; data wydania: październik 2009; liczba stron: 280; Format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki, gatunek: fantasy.

-> jakiś czas temu... -     Percy Jackson i bogowie olimpijscy #1 - Złodziej pioruna (Percy Jackson and the Olympians: The Lightning Thief, 2005) Rick Riordan; przekład: Agnieszka Fulińska
Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.
ISBN-13: 9788392883708; data wydania: maj 2009; liczba stron: 400; Format: 125x195; wydawnictwo: Galeria Książki; gatunek: fantasy.